Profesjonalne ostrzenie noży introligatoskich – co warto wiedzieć?

Niestety częste używanie noża introligatorskiego skutkuje szybkim stępieniem ostrza. Utrata ostrości nie tylko zmniejsza efektywność narzędzia oraz komfort eksploatacji. Korzystanie z niezaostrzonego we właściwy sposób sprzętu, może doprowadzić do uszkodzenia noża bez możliwości naprawy. W trosce o trwałość noża najlepiej pilnować limitu cięć, przypisanego do każdego produktu tego typu. Wyczerpanie puli cięć przewidzianej dla noża to moment, w którym należy oddać narzędzie w ręce specjalistów.Ostrzenie noży introligatorskich oraz serwis noży, to usługi, oferowane przez profesjonalne szlifiernie. Jak przebiega proces ostrzenia krok po kroku?

Ostrzenie noży introligatorskich – jak to działa?

Zaostrzenie noża w odpowiedni sposób znacznie przedłuży jego zdatność do użytku. Profesjonalna szlifiernia to miejsce, w którym korzysta się wyłącznie ze specjalistycznych maszyn do szlifowania. Używanie odpowiednich narzędzi eliminuje ryzyko uszkodzenia noża w trakcie procesu ostrzenia. Zagrożeń skrócenia żywotności narzędzia jest sporo, od przypaleń po zmiękczenie materiału. Zarówno noże gilotynowe, jak i noże krążkowe ostrzy się w podobny sposób, jedyną różnicą jest korzystanie z innych szlifierek do poszczególnych typów noży. Proces ostrzenia opiera się głównie na odjęciu 3 milimetrów z grubości ostrza. Ilość materiału do zeszlifowania, jest tym większa, im później zdecydujemy się na zaostrzenie sprzętu. Pierwszym krokiem do przywrócenia ostrości noża introligatorskiego jest fachowa i obiektywna ocena stanu ostrza oraz jego dokładne wyprostowanie. W kolejnym kroku nóż trafia do odpowiednio wyregulowanej szlifierki. Wysokiej klasy zakłady szlifierskie oprócz standardowego ostrzenia oferują również serwis noży, obejmujący konserwację lub czyszczenie narzędzia.

Regularne ostrzenie noży introligatorskich, dlaczego warto?

Regularne ostrzenie noży introligatorskich, nie tylko pomaga utrzymać sprzęt w dobrej formie na długi czas. Dobrze utrzymane ostrze wypływa na jakość cięć i efektywność pracy. Korzyści płynące z profesjonalnego zaostrzenia noża znacznie przekraczają wydatki z nim związane. Pamiętajmy więc, aby regularnie serwisować nasz profesjonalny sprzęt – dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wydatków.

Więcej informacji dotyczących serwisu noży, znajdziemy na: https://www.mix-graf.pl/.