Wymiana części do maszyn rolniczych – co warto wiedzieć?

Przygotowanie maszyn i narzędzi do sezonu wiosenno-letniego to bardzo ważny element dla każdego rolnika. Zima to okres, w którym trzeba dokonać oceny sprawności maszyn, konserwacji urządzeń oraz wymiany zużytych podzespołów i części. Wszystko musi być niezawodne, bo nieprzewidziana awaria w trakcie pracy w polu, sadzie lub ogrodzie może oznaczać przestój i spore straty finansowe. A przecież większość prac w rolnictwie jest uzależniona od pogody.

Gdzie kupować części zamienne?

Kupując części zamienne rolnik musi mieć pewność, że zakupiona część jest niezawodna i w dodatku nie jest zbyt droga. Z pewnością oferują sprzedawcy internetowi. Dla wielu ludzi zakup online to przysłowiowe kupowanie kota w worku. Oryginalne części do ciągników lub kombajnów, części do opryskiwaczy, snopowiązałek czy innych maszyn rolniczych mogą być drogie. Na domiar złego w przypadku zagranicznej firmy problemem może być dostępność i długi czas oczekiwania na sprowadzenie. W wielu przypadkach decydujemy się na zakup tańszego zamiennika zamiast produktu oryginalnego.

 

Polskie nie znaczy gorsze

Ogromna rola rolnictwa w polskiej gospodarce sprawia, że jest coraz więcej rodzimych firm o ugruntowanej pozycji nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami. Skorzystanie z ich oferty to nie tylko wspieranie polskiej gospodarki. Często są to firmy produkujące wyroby na najwyższym światowym poziomie, w oparciu o wyniki badań naukowych. W dodatku skraca się wówczas droga między producentem, a odbiorcą, czyli czas oczekiwania na daną część. Wybierając dostawcę części zamiennych trzeba wziąć pod uwagę dobre opinie (z pewnością dostępne na forach internetowych), udzielane gwarancje, sposób załatwiania reklamacji oraz łatwość kontaktu z firmą. I okaże się, że polski siłownik hydrauliczny do ciągnika albo polska pompa do opryskiwacza są dobre i tanie.

Trudno sobie wyobrazić nowoczesne gospodarstwo rolne bez urządzeń do opryskiwania. Rozprowadzenie roztworu saletrzano-mocznikowego (RSM) lub wykonanie ochronnych oprysków herbicydowych jest przeważnie ograniczone wąskimi ramami czasowymi i uzależnione od okna pogodowego. Nie trzeba wpadać w panikę, gdy w ostatniej chwili zawiedzie dysza wachlarzowa lub rozpylacz wielootworowy. Dobrej jakości części zamienne, pasujące także do maszyn zagranicznych są produkowane również w Polsce.

Więcej informacji na: https://agroplast.pl/ .