Systemy monitoringu

Telewizja przemysłowa, czyli monitoring wizyjny jest systemem dozoru, który umożliwia obserwację oraz rejestrację obrazu. Na naszym rynku mamy obecnie do czynienia z funkcjonowaniem trzech różnych systemów monitoringu.

Mowa jest o systemie cyfrowym, analogowym oraz hybrydowym. Mówiąc o konkretnych urządzeniach, które są używane w systemach monitoringu, wskazujemy na kamery analogowe, kamery IP WiFi, kamery IP Bullet, kamery IP kopułowe, kamery IP obrotowe, rejestratory IP, całe zestawy monitoringu oraz atrapy kamer. System analogowy jest najbardziej zamierzchłym spośród wszystkich. Znany jest on już od dawna. Dzięki niemu można rejestrować obraz tylko i wyłącznie w obrębie lokalnej sieci. Owa sieć jest zbudowana w oparciu o kable koncentryczne, które łączą kamerę z rejestratorem. Nowszym system na pewno jest ten hybrydowy. Tego rodzaju system jest oparty w swoim działaniu o serwery wizyjne lub też o rejestratory hybrydowe. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na konwertowanie sygnału analogowego na sygnał cyfrowy. Jednocześnie też możliwe jest cyfrowe zapisanie danego zapisu oraz pozwalają na zdalne podglądanie. Musimy tu wskazać na monitoring IP. Mówimy o najnowocześniejszym rozwiązaniu związanego z dozorem wizyjnym, która wykorzystuje protokół internetowy. Owo rozwiązanie pozwala na tworzenie bardzo rozbudowanych systemów.

W systemach nowoczesnego monitoringu mamy do czynienia z wykorzystaniem różnego rodzaju kamer. Mowa jest o bullet, dome oraz PTZ. Najbardziej popularne są te pierwsze i jednocześnie też są one rozwiązaniem najtańszym. Poza tym często też wykorzystuje się na różnych budynkach kamery dome. Są to kamery kopułowe.

Najbardziej zaawansowane są oczywiście kamery PTZ, kamery obrotowe. Są one oczywiście dosyć drogie, aczkolwiek ich wykorzystanie daje największe możliwości i sprawia, że dany teren może być najbardziej skutecznie monitorowany. Systemy monitoringu bez wątpienia są dzisiaj szeroko wykorzystywane i jednocześnie też można sądzić, że ta sfera będzie coraz szybciej się rozwijać.