Na łamach naszego portalu bardzo wiele miejsca poświęcamy kwestiom pakowania wstępnego, a więc tak zwanego primary packaging – polega ono w lwiej części przypadków na owijaniu produktu, który ma trafić do klienta końcowego cienką warstwą folii lub materiału mu podobnego, którego to celem jest zabezpieczenie wyrobu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, wahaniami temperatur, czy w końcu – uszkodzeniami mechanicznymi. Nie chcemy jednakże, aby odnieśli Państwo wrażenie, że po macoszemu traktujemy procedurę pakowania uzupełniającego, czyli secondary packaging.
Wbrew obiegowej opinii, nie jest ono wyłącznie zorientowane na zwiększenie walorów estetycznych wyrobów poprzez przyozdobienie go eleganckim opakowaniem, ale także na maksymalizację możliwości przechowywania, transportowania oraz minimalizację ryzyka, że na skutek ekspozycji na różnorakie czynniki utraci on swoje pierwotne właściwości, co jest szczególnie niepożądane w przypadku produktów stricte spożywczych. Aby było to możliwe, linie produkcyjne i przetwórcze w wyspecjalizowanych zakładach wyposażane są w tak zwane „kartoniarki” a więc urządzenia bezobsługowe o ogromnych wręcz możliwościach konfiguracyjnych, które to zastępują siłę rąk ludzkich podczas opakowywania przedmiotu lub grupy wyrobów wytrzymałą i estetyczną powłoką kartonową.
Warto w tym miejscu nadmienić, iż kartoniarki to grupa wysoce zróżnicowana – wchodzą w jej skład zarówno urządzenia relatywnie proste, opracowywane z myślą o niewielkich zakładach, w przypadku których zapotrzebowanie na opakowania kartonowe jest relatywnie niewielkie, jak i maszyny potężnych rozmiarów stosowane w największych fabrykach, umożliwiające osiągnięcie wydajności na poziomie nawet do 150 opakowań wykonywanych w ciągu jednej minuty. Efektywność taka jest niemożliwa do osiągnięcia w warunkach tradycyjnych, nawet przy zaangażowaniu znacznej kadry wysoce wykwalifikowanych pracowników.
Oferowane przez nas urządzenia wyposażone są w wiele modułów i komponentów uzupełniających, spośród których wymienić można na przykład system kontroli optycznej.
W telegraficznym skrócie powiedzieć można, iż umożliwia on kartoniarce okreslić kształt oraz ułożenie produktu na przenośniku, co jeszcze do niedawna było innowacją w branży, obecnie natomiast staje się wysoce pożądanym standardem. Część z maszyn będących bohaterkami dzisiejszego wpisu może się także pochwalić budową modułową. Niezwykle ułatwia to łączenie ich z innymi urządzeniami i optymalizację linii produkcyjnej wraz z rozwojem przedsiębiorstwa i koniecznością obsługi stale rosnącej liczby zamówień. Nie bylibyśmy także sobą, gdybyśmy nie dodali na koniec, iż pomimo stale zmieniającej się sytuacji w branży dokładamy wszelkich starań, by naszym konsumentom oferować wyroby, które to cechują się ponadprzeciętnie korzystnym stosunkiem jakości do ceny. Zachęcamy do regularnego zaznajamiania się z treścią naszej witryny, bowiem regularnie poszerzamy nasz asortyment o coraz to nowe wyspecjalizowane urządzenia znacznie ułatwiające pakowanie różnorakiej maści wyrobów!