Jak hodować storczyki w domu?

Storczyki to bardzo popularne rośliny, często spotykamy je w domach, na parapetach, możemy wybrać wiele różnych kolorów, odmian storczyków.

Dostępne są w kwiaciarniach, marketach, jest to niedroga roślina, która może przez dłuższy czas cieszyć nas swoim wyglądem. Często kupujemy je w plastikowych doniczkach, warto zwrócić uwagę, że podczas wzrostu powinniśmy zapewnić roślinie właściwe warunki. Układ korzenny, który się rozwija, może potrzebować z czasem większej doniczki. Obecnie dostępne są różne rozmiary donic wykonane z plastiku, ceramiki czy też doniczki szklane.

Jak hodować storczyki w domu?

Jak dobrać podłoże i doniczki do storczyków

Storczyki są roślinami, którym należy zapewnić właściwe warunki. Możemy w tym przypadku wykorzystać podłoże złożone z kory, w tym przypadku należy pamiętać, aby obficie podlewać kwiaty, jednak należy zwracać uwagę na korzenie, zbyt obfite podlewanie, zbyt duża ilość wody w doniczkach, może przyczynić się do gnicia korzeni, słabszego rozrostu rośliny. Storczyki bardzo dobrze rozwijają się w temperaturze pokojowej, czyli od 18 do 24 stopni Celsjusza. W okresie letnim możemy trzymać je na balkonie czy też na tarasie, zwracając uwagę, aby nie były wystawione na promienie słoneczne podczas największych upałów. Dostarczenie właściwej ilości wody to dobranie właściwego podłoża oraz wielkości donicy dla danego storczyka. Kwiaty zakupione w supermarketach mogą posiadać zbyt małe donice, często są to także doniczki z tworzywa o nieatrakcyjnym wyglądzie. Dlatego możemy obecnie zakupić doniczki ozdobne, ceramiczne lub też szklane.

W przypadku storczyka podłoże powinno być przewiewne, maksymalnie przepuszczalne, możemy zakupić specjalistyczne podłoże w sklepach ogrodniczych, możemy także wykorzystać standardową glebę zmieszaną z korą, mech, wykorzystać suche pokruszone gałęzie. W tym przypadku należy pamiętać, że roślina nie będzie miała możliwości pobierania składników odżywczych tak jak w przypadku standardowego podłoża z gleby, warto zatem zadbać o odpowiedni nawóz do storczyków, który możemy rozpuszczać w wodzie, stosować go podczas podlewania.

Dobrym pomysłem mogą być ozdobne doniczki na storczyki, możemy wybrać szklane pojemniki o różnej wysokości, może być to donica o wysokości od 15 do 20 cm, w zależności od wielkości naszego storczyka.