Ofiarom represjonowania i ich rodzinom należy się rekompensata od państwa

Przywódcy Europy dążący do naprawienia krzywd wyrządzonych ofiarom komunizmu twierdzą, że odszkodowanie oraz zadośćuczynienie dla byłych więźniów i osób represjonowanych jest sprawą priorytetową.

W czasach komunizmu donosy, internowania, więzienie, przesłuchania czy absurdalne oskarżenia były dla cywilów na porządku dziennym.

Ofiarom represjonowania i ich rodzinom należy się rekompensata od państwa

W sądzie można uzyskać odszkodowanie dla dzieci osób represjonowanych

W czasach komunizmu i stalinizmu wiele osób zostało zmuszonych do przyznania się do zdrady i została uwięziona lub wywieziona do syberyjskich obozów pracy. Do więzienia można było trafić z tak absurdalnych powodów, jak znajomość z osobą posądzaną o zdradę czy szkodzenie urzędującej władzy. Za bezcelowe uwięzienie, wcielenie do wojska czy uniemożliwienie pracy zarobkowej, co zniszczyło młodość i naznaczyło na całe życie wiele osób, nazywanych wrogami ludu za działalność na rzecz zachowania niepodległości własnego państwa, osoby represjonowane a także ich dzieci otrzymują od Skarbu Państwa odszkodowanie w ramach rządowego programu rekompensat dla prześladowanych przez komunistyczne władze.

Oczywiście żadne pieniądze nie zwrócą zrujnowanego życia, rozbitych rodzin i udaremnionych karier, które dotknęły milionów mieszkańców Europy Wschodniej w ciągu około 45 lat rządów komunistycznych władz w niektórych państwach. Jednak przyjęcie demokracji nie będzie pełne, dopóki nowe rządy nie zajmą się tymi osobami, którzy byli uwięzieni oraz prześladowani w ciągłym cyklu represji komunizmu. Również dla dzieci osób represjonowanych wypłaca się odszkodowania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że chociaż komunizm zniknął z dużej części świata, jego ofiary nie należą do przeszłości, należą do teraźniejszości i mamy moralny obowiązek zadośćuczynić im za wszelkie doznane krzywdy.

Chociaż wiele ofiar uważa, że odszkodowanie dla dzieci osób represjonowanych jest za niskie i że nadeszło za późno, zdają sobie sprawę, że zasoby są ograniczone, ale rekompensata nawet symboliczna, ponieważ jest ważna z moralnego punktu widzenia.