Przykładowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo maszynowe

Przemysł 4.0 bazuje na automatyzacji, której celem jest nie tylko zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa, ale także podniesienie poziomu bezpieczeństwa ludzi i maszyn. Operatorzy różnych urządzeń, jak również zrobotyzowane linie produkcyjne, muszą być chronieni przy wykorzystaniu zaawansowanych systemów przeciwdziałania wypadkom. Bezpieczeństwo maszynowe stało się bardzo ważnym zagadnieniem, które ma bezpośredni związek z produktywnością i tym samym z konkurencyjnością zakładu. W tym artykule prezentujemy kilka specjalistycznych rozwiązań, które znajdują zastosowanie w przemyśle, zwiększając poziom ochrony maszyn oraz ludzi.

Sterowniki przemysłowe

Przegląd technologii z zakresu bezpieczeństwa maszynowego zacznijmy od sterowników przemysłowych, które są odpowiedzialne za działanie poszczególnych elementów linii produkcyjnych.  

Spośród wielu tego typu urządzeń, szczególną uwagę warto zwrócić na rodzinę sterowników GuardLogix oraz CompactGuardLogix marki Allen-Bradley. Zapewniają one realizowanie funkcji sterujących, jak i funkcji bezpieczeństwa w ramach jednego środowiska programistycznego oraz jednej platformy sprzętowej.

Sterowniki GuardLogix posiadają wbudowane funkcje autodiagnostyczne, zapobiegające sytuacjom, w których uszkodzona jednostka centralna mogłaby wpłynąć na bezpieczeństwo całej linii lub zakładu. Bezpieczeństwo sieci przemysłowej jest gwarantowane przez protokół CIP Safety, będący rozbudową klasycznego protokołu Ethernet/IP.

Warto tutaj wyróżnić dwa modele sterowników z rodziny GuardLogix, czyli GuardLogix 5580 oraz CompactGuardLogix 5380 – wyróżniają się one wysoką mocą obliczeniową oraz posiadają wbudowany interfejs Gigabit Ethernet, co zapewnia o wiele szybszą reakcję na ewentualne zagrożenie. Oba sterowniki są programowane w środowisku programistycznym Studio 5000. Posiadają przy tym wbudowane, certyfikowane instrukcje bezpieczeństwa dla serwonapędów oraz innych urządzeń pracujących w sieci EtherNet/IP.

Sterowniki GuardLogix marki Allen-Bradley oferują funkcje bezpiecznego zatrzymania, bezpiecznej prędkości i pozycji, jak również funkcje monitorowania wbudowanego układu bezpieczeństwa. Ma to przełożenie na znaczne skrócenie czasu uruchomienia systemu oraz ułatwia diagnostykę systemu w przypadku nieoczekiwanego zatrzymania.

Kolumny sygnalizacyjne

Nawet w bardzo zaawansowanym technologicznie środowisku pracy, warto stosować również rozwiązania, które wykorzystują klasyczne metody poprawiające bezpieczeństwo zakładu produkcyjnego. Do tej kategorii zaliczyć można na przykład kolumny sygnalizacyjne.

Kolumny sygnalizacyjne informują, w jakim stanie znajduje się maszyna i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem spowodowanym awarią. Sygnały świetlne wysyłane przez kolumnę są doskonale widoczne, co ma szczególnie duże znaczenie w zakładach, w których panuje zwiększony hałas lub zapylenie (np. na liniach produkcyjnych, w montowniach etc.).

Zasada działania tego typu rozwiązania jest stosunkowo prosta. Na kolumnę sygnalizacyjną nakłada się kilka modułów świetlnych emitujących światło w różnych wariantach kolorystycznych. Każdy z kolorów ma odpowiednio definiowane znaczenie – na przykład prawidłową pracę maszyny, stwierdzoną usterkę lub bezpośrednie zagrożenie dla operatora.

Szczególnie polecanymi kolumnami sygnalizacyjnymi są kolumny Control Tower Seria 856T. Te kolumny od Rockwell Automation wyróżniają się przede wszystkim niezawodnością, bardzo szybkim i łatwym montażem oraz wieloma funkcjonalnymi rozwiązaniami, jak np. możliwość instalacji do siedmiu modułów świetlnych czy możliwość nagrywania własnych sygnałów dźwiękowych.

Wyłączniki bezpieczeństwa

Ważnym uzupełnieniem systemu chroniącego maszyny i ludzi są wyłączniki bezpieczeństwa. RAControls rekomenduje tutaj modele Guardmaster marki Allen-Bradley, które doskonale współpracują z przedstawionymi wcześniej sterownikami GuardLogix. Wyłączniki te odpowiadają za fizyczne blokowanie osłon ochronnych i urządzeń zezwalających na dostęp do stref potencjalnego zagrożenia.

Warto tutaj wymienić m.in. wyłączniki blokujące ryglowaniem TLS-Z, wyłączniki ryglujące 440G-LZ, bezkontaktowe wyłączniki blokujące SensaGuard czy wielofunkcyjne wyłączniki ryglujące serii 442G.

Dobiegometr

Dobiegometr jest urządzeniem, które pozwala przeprowadzić pomiar czasu zatrzymania elementów ruchomych maszyny, szczególnie tych stanowiących zagrożenie dla operatora. Uzyskane wyniki umożliwiają precyzyjne określenie bezpiecznego dystansu np. kurtyny świetlnej do miejsca pochwycenia.

Jednym z najlepiej ocenianych dobiegometrów dostępnych na rynku jest model SafetyMan DT2 od hhb Electronic GmbH.

Więcej o zaawansowanych technologiach zwiększających bezpieczeństwo maszynowe można przeczytać w artykule na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/bezpieczenstwo-maszynowe-podstawowe-rozwiazania-zwiekszajace-ochrone-maszyn-i-ludzi/.

Dostawcą omówionych rozwiązań jest RAControls – autoryzowany partner lidera rynku automatyki przemysłowej, Rockwell Automation. RAControls zapewnia profesjonalne doradztwo techniczne, sprzedaż niezbędnych urządzeń, jak również kompleksowe wdrożenie i uruchomienie systemów OT.