Znakowanie natryskowe jako proces wspomagający utrzymanie jakości

Celem każdego przedsiębiorstwa jest długoterminowy zysk firmy. Jednak, aby taki zysk osiągnąć poszczególne działy muszą dążyć do jak najlepszych wyników, w tym również dział zarządzania jakością, który odpowiada m.in. za wykrycie i usunięcie produktów wadliwych. Dzięki wykorzystaniu dobrze dobranych systemów znakujących możliwa jest wczesna eliminacja wyrobów niespełniających odpowiednich wymogów.

Znakowanie produktów wadliwych jest ważne z punktu widzenia jakości. Jako jakość można zdefiniować zarówno materiał wysokiej klasy, długą, bezobsługową pracę, a najbardziej ogólnie jest to “zgodność z wymaganiami” bądź “brak wad”.

W zależności od osoby jakość może być różnie interpretowana. Producent, dystrybutor czy klient mają subiektywne odczucia wobec cech oferowanego produktu lub usługi, które odnoszą się do ich obecnych potrzeb. W wymienionych grupach także występują podzielone zdania, które różnią się zależnie od wielu zmiennych jak np. wiek lub doświadczenie.

Ze względu na dużą konkurencję największą wagę przykłada się do opinii oraz wymagań klientów. Zdarza się, że klienci zaczynają domagać się funkcji lub cech wytworzonych wcześniej w konkretnych produktach i usługach danych zakładów, w wyniku czego inne firmy muszą wprowadzać takie same rozwiązania, żeby zainteresować klienta własną ofertą. Najlepszym przykładem branży, gdzie brak stosowanych w przedsiębiorstwie metod konkurencji wywołuje u klienta poczucie wady lub braku jakości są firmy informatyczne lub telekomunikacyjne.

Aktualnie wykorzystuje się różne metody znakowania produktów podczas produkcji. Do najbardziej znanych należą znakowanie laserowe oraz kodem kreskowym.

Znakowanie ręczne– sposób znakowania, podczas którego operator oznacza produkt konkretnym symbolem wykorzystując do tego marker. Mimo rozwijającej się automatyzacji produkcji, ta metoda nadal jest często używana. Ręczny sposób oznaczania cechuje się długim czasem wykonywania i brakiem powtarzalności oznaczeń, które zależą od działań pracownika, co może powodować powstanie wąskich gardeł produkcji.

Znakowanie i grawerowanie laserowe– jest metodą trwałego oddziaływania na materiał przez systemy laserowe. Symbol jest umieszczany w wierzchniej warstwie, która częściowo jest usuwana z produktu. Oznaczenie może przyjmować zarówno proste jak i bardziej skomplikowane formy. Wykorzystanie laserów wymaga od przedsiębiorstwa zastosowania odpowiednich środków ochrony operatorów systemu w postaci np. ochrony przed promieniowaniem, zainstalowania wyciągów wentylacyjnych czy zabudowy.

Znakowanie metodą tampodruku– jest metodą stykową, nieścieralną, która wykorzystuje stempel, tampon silikonowy, do nakładania farby na powierzchnię produktów. Odpowiednio wybrana farba oraz stempel (dobrany pod katem kształtu i materiału) umożliwiają drukowanie na różnych materiałach tj. tworzywach sztucznych (plastik), gumach, metalu, drewnie lub tkaninach.

Znakowanie przez drukarki graficzne– jest bardzo szybką metodą wykonywania złożonych oznaczeń, w tym także kodów kreskowych (dla przykładu drukarki firmy Rea Jet mogą oznaczać produkty z prędkością maksymalną wynoszącą 300 m/min). Aby wykonywane oznaczenia zachowały się na wyrobie trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię produktu, która musi cechować się odpowiednią chłonnością. Drukarki graficzne są kosztowymi systemami opłacalnymi w użytku jedynie w przypadku produkcji seryjnej.

Metody natryskowe zaliczane są do najprostszych rodzajów znakowania. Cechuje je łatwość obsługi, sterowania oraz możliwości połączenia z pozostałymi urządzeniami, więc, pomimo że wykonywane przez nie symbole są nieskomplikowane, to mają zastosowanie w różnych aplikacjach.

Metody natryskowe w większości charakteryzują się brakiem oddziaływania na strukturę materiału. Ważną zaletą jest  możliwość naniesienia symboli tylko na czas produkcji, które na wyjściu z procesu można usunąć, dzięki zastosowaniu ścieralnej farby do znakowania.

W skład najprostszych systemów znakujących wchodzą elementy takie jak automatyczny aplikator/pistolet, zbiornik ciśnieniowy, elektrozawór, reduktor ciśnienia, modyfikujący strumień natrysku i ciśnienie farby znakującej, a także węże oraz złącza. Elektrozawór jest elementem sterującym aplikatorem i może odbierać sygnał ze sterowników, kamer, styczników, czujników czy innych modułów. Aplikatory automatyczne firmy Walther Pilot Signier lub Krautzberger Micro 3 wyposażone są w pokrętło, dzięki któremu ustawia się odpowiednią ilość materiału znakującego za pomocą tylko jednego sygnału. Łącząc te aplikatory z dyszami uzyskuje się różne rozmiary symboli lub ilości wykorzystywanej farby. Systemy znakujące można rozbudowywać o automatyczne aplikatory lub nowe kolory znakowania. To i wiele więcej kupisz w sklepie internetowym Pneumat System – więcej na https://www.pneumat.com.pl/sklep_internetowy

Ze względu na zróżnicowanie aplikacji i odpowiadające jej warunki należy dobierać dyszę na podstawie przeprowadzanych wcześniej testów. Ciśnienia potrzebne do rozpylenia farby do znakowania są dosyć niskie, ponieważ lepkość czynnika znakującego jest mniejsza niż lepkość wody.

Pneumatyczne aplikatory automatyczne należą do najtańszych urządzeń w znakowaniu natryskowym, a jednocześnie są uniwersalne, dzięki czemu detal jest obrabiany w różnych pozycjach. Ważną zaletą jest także możliwość natrysku na każdy rodzaj powierzchni (największy wpływ ma przede wszystkim użytkowana farba).

Po więcej informacji o metodzie natryskowej znakowania zapraszamy do sklepu lakierniczego Pneumat System.