Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup drona, niektórzy kupują wersje amatorskie aby zrobić dobre zdjęcia na wakacjach, inni kupują bardziej profesjonalne wersje.
Mogą przydać w rolnictwie, geologi, czy też budownictwie. Decydując się na zakup należy zwrócić uwagę na jego parametry długość czasu jaki może spędzić w locie, ale także zasięg. Jeżeli posiada wbudowaną kamerę, wówczas warto sprawdzić jej rozdzielczość. Jeśli chodzi o fizyczną budowę drona, należy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Na przykład rozmiar i waga są ważne dla przenośności, ale wpłyną one również na charakterystykę lotu i czas w powietrzu. W rezultacie lżejsze drony z mniejszym ładunkiem często pozostają w powietrzu dłużej w stosunku do rozmiaru i pojemności baterii, ale mogą być również bardziej podatne na wiatr. Na rynku znajdziemy także więcej składanych dronów, które składają się do bardziej kompaktowych rozmiarów do transportu między lotami, łatwo mieszcząc się w plecaku lub torbie. Zaletą drona będzie także chowane podwozie, które może znacznie ograniczyć ilość miejsca jakie dron będzie zajmował w naszej torbie. Dodatkowo będzie to mogło zwiększyć pole widzenia kamery. Coraz bardziej przystępne cenowo drony mają obecnie chowane podwozie, ale w zależności od ujęć, które planujesz uchwycić swoim dronem, może znajdować się wyżej lub niżej na liście potrzeb, kiedy wybieramy sprzęt.
Dzięki temu nie będziemy musieli obracać drona jeżeli będziemy chcieli otrzymać ujęcia w zakresie 360 stopni.
Dodatkowo trzeba będzie zwrócić uwagę na jakość nagrywanego obrazu, obecnie najlepszy będzie dron z kamerą 4k. Ważna jest wytrzymałość, większość dronów jest zbudowana z twardego plastiku lub włókna węglowego, z których oba są lekkie, ale trwałe. Zwłaszcza w przypadku większych dronów sprawdź, czy do zakupu dołączono etui podróżne. Zapewnienie bezpieczeństwa drona podczas podróży jest jednym z ukrytych kosztów posiadania drona. Karty pamięci to kolejny czynnik, jaki będzie wpływał na cały koszt zakupu drona. Większość dronów wykorzystuje niedrogie karty microSD, ale drony wyższej klasy będą wymagały droższych dysków SSD z dużą prędkością zapisu. Podczas zakupów sprawdź format nagrywania wideo i szybkość transmisji, aby uzyskać wyobrażenie o tym, że wiele materiałów wideo można przechowywać na nośnikach i odpowiednio zaplanować. Weź również pod uwagę dodatkową baterię lub dwie, dzięki temu będziemy mogli przedłużyć czas lotu drona. Trzeba także zadbać o odpowiedni kontroler najczęściej będziesz musiał zamontować telefon do sterowania jako monitor podglądu i rozszerzyć funkcjonalność podstawowego kontrolera. Dlatego niektóre modele mają wbudowany monitor podglądu, jednak jest to opcja w droższych modelach. Rozważając opcje monitorowania i sterowania, zwróć także uwagę na opóźnienia, maksymalne sterowanie i odległość transmisji wideo. Oprócz sterowania ręcznego większość dronów oferuje obecnie również automatyczne tryby lotu, takie jak śledzenie, orbita, lot do punktów orientacyjnych i inne. Unikanie przeszkód to kolejna ważna funkcja sterowania lotem, zwłaszcza jeśli kontrolujesz zarówno tor lotu, jak i kąt kamery. Na rynku znajdziemy wiele dronów w różnych przedziałach cenowych, więc pamiętaj, aby wybrać taki, który pasuje do potrzeb i budżetu, niezależnie od tego, czy potrzebujesz drona, który zabieramy na wakacje, czy też takiego, który wysokiej jakości obrazy. Najczęściej na rynku znajdziemy drony z czterema wirnikami, jednak profesjonaliści coraz częściej wybierają modele posiadające sześć wirników. Daje to większe możliwości lot będzie bardziej płynny. Obecnie na rynku można znaleźć różne drony na początek, dzięki którym będziemy mogli poznać zasady sterowania dronami. Często są to lżejsze konstrukcje, z czterema wirnikami. Będziemy mogli poznać sposoby sterowania, zanim będziemy chcieli zakupić bardziej profesjonalny sprzęt. W przypadku rozbicia taniego modelu straty będą niskie, dlatego też warto nabrać wprawy zanim zaczniemy latać sprzętem profesjonalnym.