Kwiat bromelia

Kwiat bromelia jest niezwykle piękną rośliną pochodzącą z Ameryki Łacińskiej. Należy do rodziny nomów. Bogata kolorystyka i niezwykły wygląd podbija serca nawet najbardziej wyrafinowanych ogrodników, pozostawiając żywe wrażenie. W naturze istnieje ponad 50 gatunków roślin z rodzaju bromelia, wśród których występuje typ lądowy i epifity.

Kwiaty urodzinowe będzie wspaniałym prezentem, ponieważ w domu łatwo jest zadbać o kwiatek Nomów. Najważniejsze jest zapewnienie mu komfortowych warunków.

Do pełnego wzrostu kwiatu potrzebujesz:

  •  wybierz odpowiednią glebę;

  • dodać mineralną materię organiczną na czas;

  • regularnie nawadniać miękką wodą;

  • monitorować wilgotność i światło.

Opieka nad nomadami w domu Pomiędzy nimi dominanty różnią się kolorem, strukturą liści i kwiatostanów. W domu można hodować tylko gatunki lądowe. Takie rośliny mają mięsiste, gęste liście w kształcie strzały lub miecza. Z grubych liści zebranych w zgrabną rozetę rośnie wysoka szypułka z kwiatostanem o nasyconym kolorze. Formą kwitnienia jest głowa lub wiecha. Popularne gatunki rodziny mają wspólną nazwę: mieszanka bromeliad.

Na roślinność nomów wpływa światło i wilgotność. Korzystny mikroklimat w pomieszczeniu można stworzyć za pomocą akwarium lub specjalnego nawilżacza. Stałe utrzymanie temperatury normalnej dla bromeliady sprzyja jej aktywnemu kwitnieniu. Wskazania na termometrze pokojowym nie powinny być niższe niż 25 ° C. Podczas kwitnienia i przejścia w fazę uśpienia można obniżyć temperaturę do 18 ° C. Znak poniżej progu 12 ° C nie może być dozwolony.

Jak dbać o roślinę azalii w domu

 Oświetlenie powinno być dość jasne. Należy jednak upewnić się, że bezpośrednie światło słoneczne nie pada na powierzchnię liści. W okresie wiosenno-letnim jasne słońce powoduje poważne oparzenia blaszek liściowych. Lepiej jest umieścić kwiat bromeliady na oknie po wschodniej stronie, aby uniknąć możliwych problemów. Jesienią i zimą brak energii słonecznej kompensuje światło świetlówek skierowane w bok lub w sufit.

Bromeliana bardzo boi się zimna i przeciągów, dlatego niepożądane jest zainstalowanie wentylatora i klimatyzacji w tym samym pomieszczeniu z rośliną.

Wybór gleby dla kwiatu nomów

Bromeliad uwielbia kwaśne środowisko pH, więc nie używaj zwykłej ziemi z ogrodu.

Gleba jest łatwa do przygotowania własnymi rękami.

 Jeśli nie ma sposobu, aby sam stworzyć odpowiednią glebę, możesz kupić gotowe podłoże w kwiaciarni.

Sekwencja samodzielnego przygotowania gleby:

Ziemia ogrodowa musi najpierw zostać zdezynfekowana.

Mieszaj mech torfowiec i torf, aby powietrze stale przedostawało się do systemu korzeniowego.

Dodaj trochę węgla drzewnego i perlitu.

Trylogia Nomów: Opieka Trylogia Nomów potrzebuje lekkiej, dobrze przepuszczalnej gleby. Aby poprawić właściwości drenażowe, na dnie małej doniczki układa się cienką warstwę ekspandowanej gliny lub wiórów ceglanych, a następnie przykrywa się podłoże. Po posadzeniu nomów powierzchnia podłoża pokryta jest mchem. W ten sposób wilgoć w glebie potrwa dłużej, co zapobiegnie wysuszeniu. Jeśli nie ma mchu, zastępuje się go pokruszonymi paprociowymi korzeniami. Węgiel drzewny i perlit kilkakrotnie zwiększają żyzność gleby.

 Rozmnażanie mieszanki nomówicznej odbywa się w sposób wegetatywny. Zazwyczaj podział odbywa się jesienią po kwitnieniu, na początku lub w połowie września. Nową roślinę uzyskuje się za pomocą bocznych pędów zwanych kiki. Procesy są cięte ostrym nożem i mocno osadzone w mieszaninie piasku i torfu, w celu dalszego ukorzeniania. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, nastąpi to w ciągu 4-8 tygodni. Sadzonki są podlewane oszczędnie, ale regularnie. Opieka domowa nad Nomią jest prosta. Przeszczep bromeliana rzadko. W nagłych wypadkach odbywa się to raz na dwa lata. Zazwyczaj hodowcy kwiatów przesadzają, gdy korzenie zaczynają się wypychać. Nowa doniczka powinna być 2-3 cm szersza niż poprzednia. W zbyt dużym garnku ziemia szybko stanie się kwaśna.

Opieka domowa

Trylogia Nomów nie toleruje suszy, dlatego latem jest codziennie podlewana. Osadzona lub przegotowana woda powinna mieć temperaturę pokojową. Nie wlewa się go do doniczki, ale do palety, ponieważ korzenie nie pochłaniają wilgoci z gleby. Możesz wlać wodę do samego wylotu liści, a następnie w zatokach pozostanie wilgoć, którą uwielbia Trylogia Nomów. Jesienią i zimą kwiat jest podlewany nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Aby uniknąć szybkiego odparowania płynu ze studzienki, wlewa się do niego piasek lub kamyki. Podłoże jest również podlewane, ale nie obficie. W opiece domowej nad mieszanką bromeliad ważną rolę odgrywają nawozy. Są one wypłacane 2 razy w miesiącu, zaczynając od marca i kończąc pod koniec sierpnia. W lecie roślina wymaga regularnego opryskiwania. Górny opatrunek można mieszać z miękką wodą i delikatnie nawadniać liście.

Bromeliana to wspaniała dekoracja zarówno do domu, jak i do biura. Jeśli latynoska piękność jest odpowiednio pielęgnowana, to ona będzie regularnie kwitnąć i zachwycać się eleganckim wyglądem, a bromelia cena jest przystępna.