Wielu z nas, przeglądając przepastne zasoby Internetu, zarówno jak chodzi o profesjonalne blogi wnętrzarskie, jak i różnorakie magazyny tematyczne czy pisma poświęcone budownictwu, może poczuć lekkie zakłopotanie, żeby wręcz nie powiedzieć: niemały ból głowy!
Ilość i stopień skomplikowania publikowanych we wspomnianych źródłach wskazówek, instrukcji i porad jest taka, że naprawdę, kolokwialnie mówiąc, można mieć problem, aby się w tym połapać. Tymczasem okazuje się, że można z głową zaprojektować swoje świeżo oddane do użytku (względnie: wyremontowane) mieszkanie, a nawet dom. Wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych wytycznych, które autor niniejszego artykułu starał się zawrzeć w możliwie treściwy sposób w ramach przedmiotowego tekstu.
Przechodząc do sedna niniejszego artykułu, bezwzględnie należy wskazać, że podchodząc do projektowania mieszkania, zdecydowanie warto mieć na uwadze możliwie szeroki horyzont czasowy, a nie jedynie potrzeby wynikające z bieżącej, doraźnej sytuacji. Aby mądrzej zaprojektować mieszkanie, zdecydowanie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej przestrzeni domowej chcemy żyć i przebywać nie przez następny miesiąc czy dwa, ale w znacznie szerszym okresie, rozciągającym się – umownie przyjmijmy – na pięć lub nawet dziesięć lat. Taka perspektywa czasowa powinna zdecydowanie umożliwić nam odpowiedź na pytanie, w którym kierunku chcemy iść, bawiąc się w design naszych ulubionych przestrzeni domowych!
Drugą, ważną rzeczą pod kątem zaprojektowania mieszkania, jest oczywiście kwestia należytego wyposażenia i umeblowania swojego lokum.
Weźmy pod uwagę na przykład dobrze zaprojektowany i wykonany przy użyciu starannie dobranych materiałów zestaw wypoczynkowy. Tego rodzaju, długoletni mebel może albo stać się prawdziwą ozdobą naszego domu i naszych przestrzeni życiowych, albo wprost przeciwnie – stać się obiektem kpin i nie zawsze mile widzianych uwag, adresowanych chociażby ze strony odwiedzających nas gości. Poświęćmy zatem co najmniej kilka chwil, aby – w trakcie projektowania mieszkania – zastanowić się, jakie sprzęty (nie tylko te drewniane, ale również i elektroniczne) chcemy w nim umieścić i jak będą się one wzajemnie komponowały zarówno pod względem zastosowanego materiału, jak i oczywiście pod względem kolorystycznym, co zdaje się być równie ważne!
Podsumowując, na gruncie niniejszego tematu można stworzyć całą długą litanię porad, ale najbardziej zasadne wydaje się podejście, aby, zgodnie z powyższym tekstem, na proces projektowania mieszkania patrzeć możliwie długoterminowo i ujmować w swoich przemyśleniach oraz kalkulacjach (w tym, rzecz jasna, analizach cenowych!) kwestię wybranych mebli oraz innego sprzętu.