Czym powinny charakteryzować się sita tkane?

Sita produkowane są według wielu wzorców i przede wszystkim dedykowane są różnym rodzajom przesiewu.

Bywa, że proces ten wymaga tego, by były one wytrzymałe i odporne na rozciąganie swych oczek, lecz zdarza się też, że sita muszą być przede wszystkim precyzyjne. Istnieje tyle rodzajów sit przemysłowych, że każdy może skorzystać z takiego modelu, który najlepiej będzie nadawał się do jego sortowni lub przesiewacza.

Jednym z rodzajów sit są także sita tkane z drutu.

Sita tkane z drutu – budowa

Ten rodzaj sit jest najczęściej bardzo starannie wykonany, co składa się na jego solidność. Otóż sita tkane, nazywane też siatkami tkanymi lub siatkami technicznymi, są zbudowane poprzez przeplatające się nici wątku i osnowy. Ów splot może przebiegać w dowolny sposób.

Jednak najczęściej spotyka się tzw. splot prosty, nazywany niekiedy splotem płóciennym lub splotem gładkim. Charakteryzuje się on tym, że drut wątku przechodzi raz pod a innym razem nad drutem osnowy.

Innym popularnym splotem, którzy tworzy sita tkane z drutu, jest splot skośny, nazywany splotem jodełkowym. Charakteryzuje się on wyjątkowo dużą wytrzymałością. Polega on na tym, że drut wątku przechodzi raz nad jednym drutem osnowy, by potem kolejno dwa lub więcej razy przechodzić tuż pod nim. Ten rodzaj splotu sprawia, że możliwe jest wykonanie sita, którego drut ma nieco większą średnicę i jednocześnie zachowuje podobną wielkość oczka.

Zastosowanie sit tkanych z drutu

Dzięki działaniu sit tkanych z drutu możemy dokonać wyjątkowo dokładnych filtracji cieczy i gazów. Tzw. siatki z drutu stosowane są zarówno w przetwórstwie, budownictwie, rolnictwie, jak i w przemyśle chemicznym oraz w produkcji systemów wentylacyjnych. Wykorzystuje się je również w wielu maszynach chłodniczych, a nawet w kontenerach lub koszach.

Rodzaje sit tkanych

Obecnie na rynku możemy spotkać nie tylko sita tkane wykonane z drutu, lecz również te powstałe z miedzi, mosiądzu, brązu cynowego lub nawet z poliestru.

Oczywiście wielkość oczek sit tkanych może być niemalże dowolna. Na rynku dostępne są modele sit, których oczka wynoszą 0,025 mm, jak i 10 mm.