Czy elektryczna stymulacja mięśni EMS faktycznie działa?

Producenci urządzeń do elektrostymulacji twierdzą, że ich urządzenia mogą pomóc we wszystkim, od rehabilitacji po poprawę wyników sportowych. Popierają je profesjonalni sportowcy i osoby, które poprawiły wygląd sylwetki.

Zanim jednak włożysz zestaw elektrod i poddasz się takiej terapii, warto zrozumieć, jak działa elektryczna stymulacja mięśni EMS. Po przymocowaniu do skóry typowa jednostka EMS dostarcza impuls elektryczny do nerwów ruchowych organizmu, co powoduje szybkie skurcze mięśni. Twórcy tych urządzeń twierdzą, że skurcze mogą przyspieszyć regenerację, złagodzić ból, zwiększyć siłę mięśni, a nawet poprawić wydajność sportową. Skurcze mięśni są jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie obrzęku i stanów zapalnych – dwie rzeczy, z którymi każdy, kto uprawia sport musi się spotkać czasem podczas treningu. EMS może być świetnym sposobem na regenerację, szczególnie u biegaczy, ponieważ aktywność pompowania mięśni może pomóc w krążeniu i zmniejszyć obrzęk kończyn dolnych bez konieczności dodatkowego oddziaływania lub ćwiczeń. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić po treningu, jest podciąganie łydek lub kostki. To dobry sposób na szybkie odzyskanie formy bez dodatkowej aktywności. A im szybciej możesz odzyskać siły, tym szybciej możesz wrócić do harmonogramu treningów. Dla tych irytujących bólów i skurczów mięśni, które pojawiają się czasami, na przykład napięte mięśnie pleców lub łydek, trening z maszyną EMS jest dobrą niesteroidową, nieinwazyjną metodą łagodzenia bólu.

EMS może poprawić siłę mięśni, ponieważ jeśli możesz ćwiczyć więcej włókien mięśniowych w danym momencie, będziesz w stanie wytworzyć więcej siły. Ale najbardziej znaczące korzyści zwykle obserwuje się stosując trening ems w warunkach rehabilitacji wśród pacjentów pooperacyjnych zmagających się z bólem mięśni i stawów lub brakiem koordynacji. Chociaż może być skutecznym narzędziem w fizjoterapii i rehabilitacji, jest to tylko jedna z wielu strategii stosowanych przez fizjoterapeutów, lekarzy medycyny sportowej i ortopedów.