Chillery wody lodowej – podstawowe informacje

Współcześnie mamy do czynienia z niesłabnącą popularnością różnorodnych systemów i rozwiązań chłodniczych oraz klimatyzacyjnych wykorzystywanych w wielu typach pomieszczeń.

Warto między innymi zainteresować się specjalnymi systemami, które odpowiadają za zmniejszanie temperatury w obiektach o charakterze przemysłowym. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie wyższego poziomu komfortu oraz bezpieczeństwa pracy w takich miejscach. Sporo takich systemów wykorzystuje do swojego działania instalację freonową, ale ostatnio do głosu dochodzą bardziej ekologiczne systemy działające w oparciu o agregaty wody lodowej, czyli chillery. Systemy takie posiadają sporo istotnych cech i zalet, na które warto zwrócić uwagę.

Chillery wody lodowej – podstawowe informacje

Najważniejsze właściwości i atuty chillerów wody lodowej

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacjami, w których freon jest wypierany przez rozwiązania bazujące na wodzie lodowej. Takie systemy są o wiele lepsze od standardowych systemów, ponieważ skutecznie zmniejszają koszty eksploatacyjne. Oprócz tego instalacje bazujące na wodzie lodowej są bardzo szczelne i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz awarie. To właśnie dlatego popularność takich systemów stale rośnie w branży klimatyzacyjnej i chłodniczej, zarówno w przypadku użytku prywatnego, a także komercyjnego.

Woda lodowa jest innowacyjnym czynnikiem roboczym stosowanym w specjalistycznych systemach chłodniczych. Rolę tą może odgrywać czysta woda, ale bardzo często dodaje się do niej roztwór glikolu etylenowego albo propylenowego. Jego stężenie mieści się w zakresie 30-40%. Zastosowanie takich substancji zapewnia wodzie ochronę przed zamarznięciem. Jeśli chodzi o zimną wodę to zapewnia ona szybsze i skuteczniejsze chłodzenie w porównaniu z powietrzem. Proces jej uzupełniania jest z kolei łatwy i bezproblemowy.

Profesjonalne i solidne chillery wody lodowej są sprzętem zajmującym się wytwarzaniem wody lodowej o odpowiednich parametrach. Jest ona następnie dostarczana do kolejnych elementów systemów chłodzenia. Dużą zaletą takich agregatów jest skuteczne i niezawodne funkcjonowanie przez długi czas.