Planowana konserwacja zapobiegawcza to proces polegający na regularnym czyszczeniu i drobnych naprawach sprzętu zamiast czekaniu, aż sprzęt ulegnie awarii i będzie potrzebna jego wymiana lub kosztowna naprawa.
Korzyści z planowanej konserwacji są liczne i można je podzielić na kilka odrębnych grup. Bez względu na to, jak podejdziesz do pomysłu, najważniejsza jest większa produktywność i większe potencjalne zyski dla firmy. Regularna konserwacja pozwala przełożonym i menedżerom pierwszej linii poświęcić więcej czasu na zarządzanie produkcją, a mniej na radzenie sobie z konsekwencjami awarii maszyn. Planowanie sesji konserwacji pozwala również zakładom produkcyjnym uniknąć kosztownego czasu straconego, gdy operacje są przerywane w celu rutynowego czyszczenia i naprawy sprzętu. O wiele bardziej opłacalne jest stosowanie minimalnej ilości materiałów eksploatacyjnych w celu utrzymania sprzętu w najlepszym stanie technicznym niż inwestowanie w aparaturę zastępczą lub obszerną listę części do wymiany, ponieważ drobne awarie kaskadowo powodują poważne awarie. Oszczędzanie pieniędzy na wymianie części lub wyposażenia może być ogromną oszczędnością dla firmy, zwiększając tym samym jej zyski. Bez konserwacji zapobiegawczej sprzęt działa z coraz mniejszą wydajnością, aż do całkowitego uszkodzenia.
Kiedy nadejdzie taki przestój, produkcja firmy zatrzymuje się, a pracownicy godzinowi, którzy nie mają zajęcia, nagle stają się źródłem strat dla firmy.
Konserwacja zapobiegawcza pozwala uniknąć takich nieoczekiwanych awarii maszyn i pomaga utrzymać płynne działanie firmy bez niepotrzebnych zakłóceń. Zadbany sprzęt przetrwa dłużej, bez względu na to, czy dokręcasz poluzowane śruby, czyścisz sprzęt, czy zmieniasz olej. W porównaniu z ceną wymiany części czas potrzebny na serwis cat jest znikomy, a ostateczną korzyścią jest to, że nie trzeba wymieniać maszyn przez wiele lat, jeśli w ogóle. Zachowanie żywotności sprzętu to jedna z wielu zalet planowanej konserwacji. Konserwacja może również dać pracownikom podstawowym możliwość zapoznania się ze sprzętem, za który później wezmą na siebie pełną odpowiedzialność.