Jeszcze kilka lat temu nikt nie spodziewał się, że rynek chmur (lub też cloud computing) rozwinie się tak bardzo. Badania przeprowadzone m.in. przez Synergy Research Group wskazują, że rynek ten rośnie, i to w bardzo imponującym tempie. Kto jest największym dostawcą chmury na świecie? Które firmy przodują w światowych rankingach?
Duzi gracze – ale, czy tylko?
Od dłuższego czasu trendem jest to, że dostawcy chmur, którzy uznawani są za duże firmy, cieszą się największym poparciem. Patrząc jeszcze kilka lat wstecz – mówiono, że w kwestii przechowywania danych liczą się tylko trzy firmy: Microsoft, Google oraz Amazon. Dziś to się zmienia – istnieje wiele sensownych firm, które oferują całkiem dobre warunki. Warto zaznaczyć, że na 2020 rok prognozuje się, że rynek chmur może zanotować nawet pięciokrotny wzrost wartości w stosunku do 2015 r . W 2015 roku zbadano, że aż 50% globalnego dochodu dostawców chmur generuje USA. Firmy z Europy stanowią jedynie 27%, podczas, gdy Azja – raptem 17%.
Amazon Web Services – czyli najpopularniejsza i najchętniej wykorzystywana chmura obliczeniowa na świecie
Od wielu lat pozycję dominującą na rynku dostawców chmur obliczeniowych zajmuje Amazon Web Services. Jego bezpośredni rywale rosną, ale nikt nie jest w stanie dogonić bezpośrednio tego giganta. Amazon ma największy wpływ na wzrost użytkowników posługujących się chmurą. Dodatkowo z każdym rokiem rośnie zaufanie oraz wartość sprzedaży tego dostawcy.
Nie bez przyczyny niektórzy mówią, że Amazon Web Services to po prostu synonim dobrej jakości chmury. Prawda jest taka, że firma zarabia więcej na swojej usłudze niż jej wszyscy rywale… razem.
Co warto wiedzieć o Amazon Web Services?
Amazon Web Services (w skrócie często podawane jako AWS) to oparta na chmurze platforma służąca do tworzenia rozwiązań dla firm korzystających z połączonych usług internetowych. Zapewnia szereg gotowych usług, które mogą przynieść korzyści firmom w tworzeniu niestandardowych rozwiązań opartych na tzw. chmurze. Amazon Web Services cieszy się zaufaniem wielu firm, małych i dużych ze względu na oferowane funkcje. AWS pomaga firmom z różnorodnymi obciążeniami, takimi jak tworzenie gier, przetwarzanie danych, magazynowanie, osiąganie, rozwój i wiele innych.
Dlaczego warto wybrać Amazon Web Services?
Rozwiązania dedykowane przez Amazon Web Services pozwalają na całkowite lub częściowe migrowanie danych do chmury. To także szansa dla developerów na projektowanie nowych rozwiązań, opartych o działanie chmury publicznej. Dzięki wybraniu Amazon Web Services można być pewnym, że rozwiązanie jest bezpieczne, elastyczne, a do tego w pełni skalowalne. To także sposób na trwałe i ekonomiczne tworzenie kopii zapasowych, odzyskiwanie danych po awarii, czy pełną archiwizację danych i to w skali petabajtów.
Na uwagę zasługuje także globalna sieć regionów Amazon Web Services. Chmura AWS obejmuje 69 stref dostępności w 22 regionach geograficznych na całym świecie, z ogłoszonymi planami 13 kolejnych stref dostępności i czterech kolejnych regionów AWS w Indonezji, Włoszech, Afryce Południowej i Hiszpanii.
Dodatkowo w ramach Amazon Web Services dostępny jest Marketplace, czyli cyfrowy katalog z listą programów od niezależnych dostawców. Z Amazon Web Services korzystają m.in. takie firmy, jak: Financial Times, NASDAQ, Unilever, Onet czy NASA.
Microsoft Azure – drugi największy gracz na rynku chmur
Microsoft Azure to rozwiązanie, które dedykowane jest firmom pragnącym działać na własnych warunkach. Całe rozwiązanie działa w ramach wsparcia dla technologii open source. Przy pomocy różnych języków i struktur można dowolnie tworzyć nowe rozwiązania, wdrażać je i modyfikować. Dodatkowo Microsoft Azure przedstawia siebie, jako firmę i rozwiązanie, które wspiera wszelkie innowacje w programowaniu.
Z tego powodu, Microsoft Azure bywa nazywane tym dostawcą, który ma nieograniczony potencjał i ogromne możliwości. Przede wszystkim podstawą tej platformy jest możliwość przetwarzania danych w chmurze publicznej. Całość obejmuje trzy rozwiązania:
● IaaS, czyli infrastrukturę jako usługę,
● PaaS, czyli platformę jako usługę,
● SaaS, czyli oprogramowanie jako usługę.
Dlaczego warto wybrać Microsoft Azure?
Niewątpliwą zaletą Microsoft Azure jest jej dostępność, która obejmuje aż 55 regionów. Globalna infrastruktura platformy Azure z pewnością jest czymś godnym uwagi. Nie bez przyczyny firma zdobywa popularność także ze względu na niezawodność – oferuje wsparcie 24 h przez 7 dni w tygodniu, gwarantuje rozwiązania lokalne, chmurowe oraz brzegowe. Firma szczyci się tym, że aż 95% przedsiębiorstw, które znalazły się na liście Fortune 500, powierzyło swoją działalność właśnie platformie Azure. Do firmy tych zalicza się m.in. FedEx, Lufthansa, Walmart, NBC czy Bank of America.
Google Cloud Platform – technologia, która chroni dane i spełnia normy
Google Cloud Platform przedstawia siebie, jako dostawcę usługi chmury idealną dla każdego. To technologia bezpieczeństwa, która obsługuje prywatną sieć, chroni Twoje dane, a jednocześnie spełnia światowe normy bezpieczeństwa. Dedykowana jest zarówno start upom, jak i dużym firmom, gotowym na transformację cyfrową.
Dzięki korzystaniu z Google Cloud Platform można znacznie uprościć swoje operacje, wdrażanie produktów i to bez użycia serwerów. Firma oferuje m.in. rozwiązanie chmury hybrydowej, możliwość modernizacji starszych aplikacji lub stworzenia aplikacji natywnych dla chmury.
Dlaczego warto wybrać Google Cloud Platform?
Firma stawia na bezpieczeństwo danych – korzysta m.in. z modelu bezpieczeństwa BeyondCorp, co pozwala na kontrolowanie dostępu do aplikacji, możliwość wymuszenia uwierzytelniania wieloskładnikowego. Dodatkową zaletą dla niektórych jest prostota interfejsu. Wiele działań dostępnych jest na zasadzie intuicyjnych rozwiązań. Umożliwione jest m.in. udostępnienie użytkownikom tysięcy aplikacji z jednokrotnym logowaniem (tzw. SSO), czy zarządzanie kontami firmowymi przy użyciu identycznych procesów, co w przypadku osobistych kont Google. Dodatkowo Cloud Identity Google ma możliwość integracji z setkami aplikacji, w tym z Asana, Trello, Slack czy Dropbox.
Oracle – dostawca, który próbuje dogonić najlepszych
Oracle Cloud to chmura korporacyjna tzw. drugiej generacji, która zapewnia potężną wydajność obliczeniową i sieciową oraz kompleksowe portfolio usług w zakresie infrastruktury i platform chmurowych. System został zbudowany od podstaw, aby zaspokoić potrzeby aplikacji o kluczowym znaczeniu dla rozwoju firm. Oracle Cloud obsługuje wszystkie starsze systemy, zapewniając jednocześnie nowoczesne narzędzia do tworzenia chmur, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą rozwijać swoją przeszłość, budując swoją przyszłość.
Oracle – rozwiązanie, które może mieć przyszłość?
Pomimo spadku udziału na rynku światowym, Oracle nie zwalnia. Wciąż próbuje wrócić na szczyt i dołączyć do największych trzech potentatów na rynku chmur. Dlatego reklamuje siebie przede wszystkim, jako chmurę drugiej generacji. Co to oznacza?
Firma zapowiada, że podczas gdy pierwsza generacja infrastruktury jako usługi (czyli IaaS) i platformy jako usługi (PaaS) opiera się na technologii znanej nam już od dziesięcioleci, nowoczesna chmura Oracle drugiej generacji jest czymś całkowicie nowym. Czy rzeczywiście? Została ona zbudowana i zoptymalizowana specjalnie w celu ułatwienia przedsiębiorstwom działania w sposób bezpieczny. Dzięki unikalnej architekturze i możliwościom Oracle Cloud zapewnia niezrównane bezpieczeństwo, wydajność i oszczędność kosztów. Oracle Cloud oferuje kompleksowe portfolio usług , od tworzenia aplikacji i analityki biznesowej po zarządzanie danymi, integrację, bezpieczeństwo, sztuczną inteligencję (AI) i blockchain.
Największa chińska konkurencja dla Amazona – Alibaba oraz Tencent
Do największych dostawców rozwiązań chmurowych należą także chińscy pretendenci – czyli Alibaba Cloud oraz Tencent. Pierwszy z nich kontroluje dziś 5 procent globalnego rynku chmury i zajmuje 1. miejsce na rynku azjatyckim i pacyficznym. Tencent zaś rośnie niezwykle szybko – w ciągu roku firma zanotowała 2 procentowy udział w rynku. Rozwiązania Alibaba Cloud to bezpieczne i wydajne serwery w chmurze, zapewniające m.in. bezpieczne i skalowalne serwery wirtualne, możliwość szybkiego tworzenia aplikacji.
Wybór odpowiedniej chmury wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Tylko wyszkoleni specjaliści, znający się na więcej, niż jednej technologii pomogą Ci wybrać rozwiązanie odpowiadające Twoim celom biznesowym.
Zanim zasugerują najlepszego cloud vendora przeanalizują Twoje potrzeby i ograniczenia i na ich podstawie, przestawią propozycje. W tym zakresie najlepiej skorzystać z oferty wyspecjalizowanych firm, które mają wiele tego typu wdrożeń za sobą. Ja mam najlepsze doświadczenia z https://ttpsc.com/pl/cloud/ , ale każde z Was powinno przeprowadzić research na własną rękę.