Na co zwrócić uwagę przy wyborze pilarki tarczowej

Pilarka tarczowa służy do obróbki elementów wykonanych z różnych materiałów. Najczęściej ma postać mobilnego i podręcznego elektronarzędzia, którego stosowanie nie wymaga dużych nakładów siły. Przy wyborze warto zwrócić uwagę zarówno na parametry, jak i docelowe zastosowanie urządzenia oraz indywidualne wymagania użytkownika. Jaką pilarkę tarczową kupić?

Rodzaj pilarki tarczowej

Pilarki tarczowe dzielą się na ręczne (tarcze o wymiarach 130-250 mm) oraz stacjonarne (ponad 315 mm). Pierwsze z nich posiadają mniejsze rozmiary, co znacząco podnosi ich mobilność oraz łatwość przechowywania. Nie wymagają specjalnego miejsca w warsztacie, a niektóre da się w razie potrzeby zamocować do stołu. Wyposażane są nierzadko w prowadnice i laser, co zwiększa precyzję cięcia. Ręczne pilarki mają jednak mniejszą moc działania od stacjonarnych. W praktyce modele stołowe dużo lepiej radzą sobie z obróbką większej ilości materiału. Do ich wad należy mniejsze pole manewru, ze względu na konieczność stałego przymocowania do stanowiska roboczego. Plusem pilarek stacjonarnych jest ich stabilność, która zwiększa także bezpieczeństwo użytkowania.

Parametry pilarki tarczowej

Tarcza to najważniejszy element całej pilarki. O jej wydajności decyduje przede wszystkim wielkość i stan zębów. Dobra pilarka tarczowa nie powinna pozostawiać po sobie poszarpanej powierzchni ciętej. Im drobniejsze zęby, tym większą czystość pracy można zachować. W przypadku grubszych materiałów należy zastosować tarczę o większych zębach. Jednym z najważniejszych parametrów urządzenia jest głębokość cięcia, określająca maksymalną grubość materiału poddawanego możliwej obróbce bez jego uszkodzenia. W sprzedaży znaleźć można modele o tarczach zdejmowanych, co pozwala na cięcie materiałów o dowolnej grubości. Do kluczowych parametrów pilarki należy także jej moc. Im jest ona większa, tym lepiej urządzenie radzi sobie z cięciem grubych materiałów – ostrze wchodzi w ich powierzchnię mocniej i płynniej. Moc decyduje też o ilości obrotów na minutę. Ich wysokość zwiększa wydajność i efektywność pracy, a także chroni przed przegrzewaniem się pilarki i ułatwia obsługę.

Zabezpieczenia i dodatkowe wyposażenie

Pilarka tarczowa to urządzenie, którym można dość łatwo się zranić. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na zabezpieczenia minimalizujące ryzyko wypadku. Należy do nich awaryjny wyłącznik napędu, zwykle zlokalizowany w intuicyjnym i podręcznym miejscu. Istotne zabezpieczenia to także osłony napędu i tarczy piły. Wiele pilarek posiada również dodatkowe funkcje i wyposażenie. Do przydatnych rozwiązań należy opcja cięcia ukośnego, która reguluje kąt cięcia – najczęściej 45 i 90 stopni. Pilarka może też dysponować funkcją regulacji obrotów. Umożliwia ona dostosowanie prędkości obrotów do twardości materiałów, co ma znaczenie podczas jednoczesnego cięcia wielu elementów. Oprócz tego warto wyróżnić różne wbudowane akcesoria, które zwiększają precyzję, szybkość i łatwość pracy. Zalicza się do nich laser wskazujący linię cięcia, prowadnice do cięcia równoległego czy pojemnik na wióry powstałe podczas obróbki. Dobre jakościowo produkty warto kupować u sprawdzonych producentów takich jak Bomar Poland.