Jak często należy wykonywać czyszczenie kanalizacji?

To, jak często należy wykonywać czyszczenie kanalizacji w danym budynku zależy od wielu czynników. Największe problemy są wtedy, gdy podczas tworzenia kanalizacji nie zostały wykonane odpowiednie spadki.

Wtedy kanalizacja nie działa poprawnie i trzeba ją przepychać regularnie. Woda wraz z zanieczyszczeniami nie może swobodnie przepływać, co jest poważnym problemem i powodem zatorów. Jeżeli więc konstruktor wykonał zbyt małe spadki, w pewnym fragmencie rury może zbierać się bardzo dużo zanieczyszczeń. Tak zgromadzone zanieczyszczenia są powodem zatorów, a tym samym uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie instalacji kanalizacyjnej.

Powodem konieczności częstego czyszczenia kanalizacji jest również niewłaściwe korzystanie z urządzeń sanitarnych. Jeżeli do toalety wrzuca się różne rzeczy takie, jak ręczniki papierowe, butelki, środki higieniczne, nie ma co się dziwić, że instalacja kanalizacyjna przestaje działać poprawnie. Trzeba wtedy przeprowadzać okresowe czyszczenie kanalizacji, aby zapobiec poważnym problemem, w tym uszkodzeniu kanalizacji.

Wracając do wad konstrukcyjnych, jeżeli instalacja kanalizacyjna składa się z rur o nieodpowiedniej średnicy, niedostosowanej do ilości osób korzystających np. z toalety, również czyszczenie kanalizacji będzie konieczne bardzo często.

Uchronić przed zatkaniem kanalizacji mogą nas regularne przeglądy instalacji sanitarnych. Hydraulik może ocenić, czy czyszczenie jest wymagane i czy na przykład nie trzeba przeprowadzić drobnego remontu, aby wyeliminować ewentualne błędy. Łatwiej jest przeprowadzić okresowe czyszczenie, niż naprawiać całą instalację, gdy na przykład rury wchodzące w jej skład zostaną trwale uszkodzone. W przypadku instalacji miejskich, korporacji, hal produkcyjnych i magazynów zalecamy zastosować wuko Warszawa. Metoda ciśnieniowa jest wyjątkowo skuteczna w przypadku dużych obiektów o długim systemie rur bez licznych kolanek.