Jakiego rodzaju wyceny dokonuje się przy sprzedaży domu?

Właściciel domu może potrzebować poznać wartość swojego majątku z różnych powodów. Na przykład rzeczoznawca jest często proszony o konsultację, gdy właściciel domu chce wiedzieć, za jaką kwotę może sprzedać nieruchomość.

Najczęstszym powodem oceny domu jest jednak fakt, że kupujący zgadza się na jego zakup. Gdy dom sprzedaje się, rzeczoznawca przeprowadzi jeden z dwóch różnych rodzajów wyceny, aby ustalić jego szacunkową wartość. Ocenę porównawczą sprzedaży często stosują rzeczoznawcy nieruchomości mieszkaniowych. Ten rodzaj oceny porównuje jeden dom z ostatnio sprzedanymi domami o podobnych cechach. Oceny porównawcze sprzedaży uwzględniają poszczególne cechy wycenianego domu, aby uzyskać jego ogólną wartość. Ten rodzaj wyceny jest preferowany przez kredytodawców hipotecznych i daje dobre wyobrażenie o rzeczywistej wartości domu. Powszechną metodą wyceny stosowaną w przypadku nowych nieruchomości jest podejście kosztowe. Budowniczowie domów często stosują wycenę kosztów, aby upewnić się, że ich domy nie są przecenione na swoich rynkach. Ten rodzaj wyceny uwzględnia koszt wymiany nowego domu, jeśli został uszkodzony lub zniszczony.

Podejście kosztowe szacuje koszt gruntu, dodaje koszty budowy domu i odejmuje amortyzację. Podejście kosztowe jest najdokładniejszym rodzajem wyceny, gdy nieruchomość jest nowa.

Wyceny nieruchomości dokonuje rzeczoznawca budowlany w Poznaniu. Podejścia porównywania sprzedaży do wyceny domu mogą być gruntownymi wydarzeniami, ale mogą być również nieco bardziej ograniczone. W pełnej instrukcji z wykorzystaniem metody porównywania sprzedaży, rzeczoznawca majątkowy w pełni ocenia wygląd zewnętrzny oraz wnętrze domu. Ocena pełnego porównania sprzedaży obejmuje również pomiary powierzchni mieszkalnej. Ograniczone instrukcje wykorzystujące metody porównywania sprzedaży nie obejmują pomiarów powierzchni. Zaletą metod oceny porównawczej sprzedaży jest to, że często cenią domy bardzo zbliżone do ich wartości rynkowych.