Jak działają wyłączniki ciśnieniowe?

Wyłącznik ciśnieniowy to urządzenie, które uruchamia styk elektryczny po osiągnięciu zadanego ciśnienia płynu. Przełącznik tworzy kontakt elektryczny przy wzroście lub spadku ciśnienia od określonego zadanego poziomu. Rodzi to wiele możliwych zastosowań. Przełączniki ciśnienia znajdują się w szerokim zakresie zastosowań przemysłowych i mieszkalnych, takich jak systemy klimatyzacji i ogrzewania, pompy, piece itp.

Do czego wykorzystywane są wyłączniki ciśnieniowe?

Mechaniczny wyłącznik ciśnieniowy wykorzystuje sprężynę i membranę lub tłok, aby kontrolować, przy jakim ciśnieniu uruchamiany jest mikroprzełącznik. Sprężyna stanowi siłę przeciwstawną do ciśnienia znajdującego się na wylocie, a napięcie sprężyny jest regulowane za pomocą śruby nastawczej lub pokrętła. Gdy ciśnienie spada, przełącznik resetuje się do swojego pierwotnego stanu.

Różnica między punktem przełączania a punktem resetowania nazywana jest histerezą . Często jest to wyrażona jako procent wartości punktu przełączania, na przykład 20%. Histerezę określa producent, a dla większości przełączników mechanicznych nie jest konfigurowalna przez użytkownika. Wyłącznik ciśnieniowy ma zwykle trzy różne typy styków: normalnie otwarte, normalnie zamknięte i przełączne. Styki przełączne są przeznaczone do pracy w każdym z dostępnych trybów.

Mechaniczny, a elektroniczny przełącznik ciśnieniowy

Mechaniczny przełącznik ciśnienia lepiej nadaje się do obsługi wysokich napięć i prądów niż elektroniczny przełącznik ciśnienia. Mogą być używane do zmiany styku w celu zwiększenia lub zmniejszenia ciśnienia. Mamy artykuł o tym, jak wyregulować mechaniczne przełączniki ciśnienia.

Elektroniczny wyłącznik ciśnieniowy wykorzystuje się czujnik ciśnienia elektryczny do pomiaru zmian ciśnienia wejściowego. Mają cyfrowe wyświetlacze do ustawiania funkcji przełączania. Punkt przełączania może być ustawiony przez producenta lub zaprogramowany na miejscu zgodnie z wymaganiami aplikacji. Elektroniczne przełączniki ciśnienia są odpowiednie dla zautomatyzowanych i sterowanych systemów urządzeń, które wymagają programowalnej funkcji, cyfrowego wyświetlacza , elastyczności, dokładności i stabilności. Są więc różne rodzaje wyłączników ciśnieniowych, każdy nadający się do różnych czynności. Przed złożeniem zamówienia czy to w sklepie internetowym czy stacjonarnym warto jest skontaktować się z pracownikiem, który będzie potrafił doradzić najbardziej dogodny element. Dzięki temu możemy uniknąć problemu wybrania przełącznika, który nie będzie przeznaczony do naszych urządzeń.