Czy można zapobiec powstaniu palucha sztywnego

Chociaż nie ma określonego sposobu, aby zapobiec sztywnieniu palucha, możesz być w stanie spowolnić postęp zwyrodnienia stawów, wykonując ćwiczenia, aby utrzymać ruchliwość stawu, opierając staw, gdy staje się bolesny, i nosząc dobrze dopasowane buty, które mają wystarczająco dużo miejsca wokół palców.

Jeśli wystąpią objawy palucha sztywnego, skontaktuj się z lekarzem ortopedą jak najszybciej. Wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc zapewnić skuteczność wybranych metod korekcji stawów. Najczęstsze miejsce zapalenia stawów stopy znajduje się u podstawy dużego palca. To połączenie nazywa się stawem śródstopno-paliczkowym. Jest to ważny staw, ponieważ musi się zginać za każdym razem, gdy robisz krok. Jeśli staw zacznie sztywnieć, chodzenie może stać się bolesne i trudne, a z czasem niemożliwe. W każdym stawie końce kości pokryte są gładką chrząstką stawową. Jeśli zużycie lub uraz uszkodzi chrząstkę stawową, surowe końce kości mogą się ocierać o siebie. Na szczycie kości może rozwinąć się ostroga kostna lub przerost. Czy można zapobiec powstaniu palucha sztywnego

Ten przerost może zapobiec zginaniu się palca tak bardzo, jak to konieczne podczas chodzenia.

Rezultatem jest schorzenie nazywane paluch sztywny. Hallux rigidus zwykle rozwija się u dorosłych w wieku od 30 do 60 lat. Nikt nie wie, dlaczego pojawia się u niektórych osób, a nie u innych. Może wynikać z urazu palca, który uszkadza chrząstkę stawową lub z różnic w anatomii stopy, które zwiększają nacisk na staw. Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie rezultatów, paluch sztywny trzeba będzie zoperować w gabinecie ortopedycznym. Zasadniczo będziesz mógł wrócić do pracy między 4 a 8 tygodniem po operacji, w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu, poziomu aktywności i reakcji organizmu na operację. Powikłania mogą wystąpić przy każdym rodzaju operacji, ale nie są częste po operacji w przypadku palucha sztywnego. Powikłania mogą obejmować infekcję, sztywność stawów, postęp zapalenia stawów, nawrót deformacji i uporczywy obrzęk.