Jaki powinien być napęd do windy?

Technika dźwigowa zrewolucjonizowała naszą rzeczywistość, usprawniając pracę zawodową i codzienne funkcjonowanie. Poszczególne urządzenia różnią się jednak od siebie specyfiką, na którą składa się przede wszystkim rodzaj zastosowanego w nich napędu. Który z nich spotkać można w windach osobowych, budowlanych albo przemysłowych i czym różnią się one od siebie?

Jakie rodzaje napędów występują w windach?

Systemy dźwigowe z pozoru wydają się nam identyczne, zwłaszcza gdy obserwuje je niewprawne oko. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej, a poszczególne windy mogą różnić się między sobą m.in. zastosowanym w nich napędem. O różnicach tych znacznie więcej dowiesz się z artykułu ze strony https://www.komodo-windy.pl/blog/rodzaje-napedow-w-windach, gdzie szczegółowo opisano różne rodzaje napędów, wykorzystywanych w dźwigach. Jak się okazuje, dzielą się one na hydrauliczne i elektryczne. 

Podejmując ostateczną decyzję, inwestorzy przykładają szczególną uwagę do tempa pracy i możliwego udźwigu, ale również i do bezpieczeństwa użytkowników, a w końcu również i do możliwości poczynienia oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej, co jest niezwykle istotne przy stale rosnących cenach prądu. 

Czym charakteryzuje się napęd elektryczny?

Wybór odpowiedniego napędu uzależniony jest w znacznej mierze od przeznaczenia danego dźwigu oraz przewidywanej intensywności jego eksploatacji. Nic dziwnego, że wielu inwestorów opiera swoją decyzję na specjalistycznych konsultacjach z profesjonalistami. Fachowe doradztwo w tym zakresie świadczy m.in. wiodący producent wind osobowych KOMODO, obecny na rynku już od 2002 r. i posiadający bogate doświadczenie w branży. Takie wsparcie pozwala na świadome podjęcie decyzji, odnoście rodzaju napędu. 

Napęd elektryczny montowany jest najczęściej w windach osobowych. Podstawą jego działania jest energia elektryczna, która determinuje szybkie tempo działania i wysoką wydajność urządzenia. Takie dźwigi poruszają się dzięki silnikowi, wprawiającemu w ruch liny, na których z kolei zawieszona jest kabina, przesuwająca się po specjalnych prowadnicach. 

Jak działa napęd hydrauliczny?

Winda z napędem hydraulicznym w swojej pracy bazuje na tzw. prawie Pascala. Tego typu rozwiązania na ogół wykorzystywane są w przypadku mniejszej liczby kondygnacji, a także w przemyśle i pracach budowlanych. 

Działanie windy z napędem hydraulicznym opiera się na układzie siłowników hydraulicznych o teleskopowej budowie, składających się z wielu stopni. Te ulegają wysunięciu, podnosząc do góry kabinę windy, co z kolei możliwe staje się dzięki przepływowi czynnika hydraulicznego. Gdy ciśnienie czynnika maleje, poszczególne stopnie zaczynają opadać, a winda porusza się ku dołowi. Taki układ tworzony jest przez:

  • zbiornik czynnika hydraulicznego,
  • pompę, dzięki której możliwe jest wytworzenie ciśnienia, niezbędnego do podnoszenia windy,
  • elementy sterujące. 

Windy z napędem hydraulicznym działają wolniej, ale mają znacznie wyższy udźwig, niż te z elektrycznym odpowiednikiem. Mogą one podnieść nie tylko ludzi, ale również i ciężkie palety, a nawet samochody, jeśli zajdzie taka konieczność.

Jak napęd windy wpływa na jej bezpieczeństwo?

Windy wyposażone są w mechanizmy, służące poprawie bezpieczeństwa, które w znacznej mierze oparte jest o działanie napędu. Uwarunkowane jest bowiem ono możliwością zatrzymania dźwigu w sytuacji zagrożenia i utrzymania go w nieruchomej pozycji przez dłuższy czas. 

Wśród zagrożeń w budynkach mieszkalnych wymienia się nie tylko przegrzanie czy przeciążenie dźwigu, ale również zbyt dużą szybkość ruchu. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, elektryczne napędy windowe coraz częściej podłączane są do akumulatorów. To właśnie dzięki nim możliwe staje się bezpieczne dojechanie do piętra oraz otworzenie drzwi. Takie systemy uruchamiają się np. w momencie pożaru budynku, umożliwiając mieszkańcom sprawną ewakuację. 

Kiedy napędy w dźwigach potrzebują energii elektrycznej?

W dobie kryzysu energetycznego inwestorzy coraz częściej otwierają się na rozwiązania, umożliwiające poczynienie oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej. W przypadku podnośników hydraulicznych tego rodzaju wsparcie wymagane jest wyłącznie przy podnoszeniu dźwigu. 

Z kolei do wind z napędem elektrycznym podczepiane są przeciwwagi, dzięki którym pusta winda samoczynnie się unosi, zaś pełna opada. W ten sposób energia elektryczna zużywana jest jedynie wówczas, gdy winda – wypełniona w ponad połowie – będzie unosić się na wyższe piętra lub – wypełniona przez niewielką liczbę osób – będzie opadać w dół.