Jedną z najpopularniejszych metod obróbki przemysłowej jest obecnie cięcie laserowe. Dzięki dużej precyzji działania różnych typów laserów można uzyskać nawet bardzo skomplikowane kształty i wycięcia z dokładnością co do milimetra. Wycinanie laserem pozwala jednocześnie na zoptymalizowanie procesu produkcji. Jak dokładnie przebiega ta metoda?
Cięcie laserem, czy co?
Laser dyskowy, diodowy, impulsowy – to tylko niektóre z urządzeń, które znajdują szerokie zastosowanie w obróbce materiałów różnego typu. Na czym dokładnie polega wycinanie laserem? To inaczej mówiąc rozdzielanie materiału z wykorzystaniem silnie skoncentrowanej w konkretnym punkcie wiązki laserowej. Specjaliści uznają tę metodą za jedną z najbardziej dokładnych.
Wiązka lasera to światło, które koncertuje się w jednym punkcie. Wiązka ta ma precyzyjnie zdefiniowaną długość fali. Dzięki temu w chwili uderzenia w cięty element możliwe jest uzyskanie wyznaczonego wzoru. Warto zaznaczyć, że cięcie laserem cechuje się bardzo niskim ryzykiem strat materiałów, jak również wysoką powtarzalnością. Ta ostatnia pozwala na stworzenie nawet bardzo złożonych wzorów po wielokroć i w identycznej jakości.
Praca z laserem – precyzja bez kompromisów
Laserowe cięcie to rozwiązanie szczególnie doceniane w sytuacji, gdy obróbka musi być idealna. Laser gwarantuje taką dokładność co do milimetra niezależnie od grubości ciętego materiału. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio do niej ustawić urządzenie. Sam laser jest bowiem wyjątkowo precyzyjny niezależnie, czy do wykonania jest bardzo rozległy wzór czy też mały element o dużej liczbie wcięć.
Najczęstsze techniki cięcia laserem
Istnieje kilka metod, w których można pracować laserem. Należą do nich m.in.:
- wypalanie,
- sublimacja,
- topienie materiału.
To do specjalisty należy jej dobór. Chodzi o to, aby wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie do konkretnego materiału i zakładanego wzoru. Czasem metodę tę uzupełnia się o gazy techniczne, takie jak azot, argon lub tlen.