Jak wiadomo w dzisiejszych czasach bez maszyn, które wykonują pracę na liniach montażowych przedsiębiorstwa produkcyjne nie byłyby wstanie osiągnąć dobrych wyników zarówno jakościowych, jak i wydajnościowych.
Dlatego osoby pracujące w zakładzie produkcyjnym doskonale zdają sobie sprawę z tego jak istotne są nowoczesne technologie, które pozwolą przedsiębiorstwu nie tylko się rozwijać, produkując tym samym więcej towaru, ale także pomnożyć dotychczasowe zyski. Zatem dlaczego automatyka przemysłowa jest, aż tak ważna w zakładach pracy? Ten artykuł ma na celu przybliżenie tego zagadnienia.
Czym tak naprawdę jest automatyka przemysłowa?
Otóż w wielkim skrócie automatyka przemysłowa to jeden z działów inżynierii elektronicznej, który zajmuje się automatyką oraz usprawnianiem różnych procesów produkcyjnych. To zagadnienie dotyczy przede wszystkim maszyn produkcyjnych, urządzeń sterujących, linii montażowych, czy sprzętu kontrolno-pomiarowego.
Automatyka przemysłowa ma na celu zwiększenie jakości produkowanych towarów, ich niezawodności i tempa produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Automatyzacja to kolejny krok w przyszłość, który wykorzystuje konkretny mechanizm maszynowy, aby wspomóc ludzi w wykonywaniu powierzonych zadań.
Automatyka przemysłowa jest bardzo przydatna, w szczególności w obecnych czasach kiedy liczy się najszybszy, a zarazem najtańszy sposób na wyprodukowanie jak największej ilości produktów.
Jakie są zalety i wady automatyzacji procesów produkcyjnych?
Jak wiadomo automatyka przemysłowa posiada bardzo liczne zalety, ale przy tym też niestety wady. Główną korzyścią stosowania takiej automatyki w zakładach produkcyjnych jest bez wątpienia zwiększenie produkowanych towarów, co przekłada się na większe zyski.
Taka automatyka pozwala na zaprogramowanie maszyny według określonych parametrów, które pozostaną niezmienne, aż do momentu kiedy dokona zmiany operator. Chyba, że wcześniej zostanie wykryta jakaś poważniejsza awaria.
Natomiast jeżeli chodzi o wady to największą z nich jest z całą pewnością wysoki koszt. Bowiem wprowadzenie automatyki do zakładu produkcyjnego może okazać się sporą inwestycją. Nie mniej jednak w dzisiejszych czasach całkiem opłacalną. Z tym, że ze względu na spore obciążenie finansowe nie każdy zakład może sobie na to pozwolić. Oprócz tego nigdy nie jest to tylko jednorazowy wydatek, ponieważ maszyny potrzebują często zamiennych części, które niestety szybko i regularnie się zużywają.
Ponadto oprócz kwestii finansowych należy liczyć się również z tym, że będzie trzeba zatrudnić dodatkowe osoby, które będą w stanie sprawnie zaprogramować maszyny i należycie kontrolować te ustawienia.
Czy warto inwestować w automatykę przemysłową?
No właśnie, czy automatyzacja procesów przemysłowych to dobre rozwiązanie na miano dzisiejszych czasów? To pytanie z całą pewnością zadaje sobie większość przedsiębiorców, którzy chcą iść do przodu i próbować innowacyjnych rozwiązań.
Otóż z całą pewnością jest to świetny pomysł pod warunkiem, że zakład dobrze stoi finansowo i może sobie pozwolić na taką inwestycję. Bo mimo, iż są to całkiem spore koszty to zwykle bardzo szybko się zwracają.
Po za tym coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ jak widać przynosi ono same korzyści. Przede wszystkim gwarantuje wysoką wydajność i bezbłędność, co sprawia, że wszystko działa bardziej efektywniej bez jakichkolwiek przerw w pracy.
Co składa się na system automatyki przemysłowej?
System automatyki przemysłowej to nic innego jak wszystkie urządzenia łącznie z oprogramowaniem, które przyczyniają się do funkcjonowania całego procesu produkcyjnego. Dlatego zaliczmy do nich całą linię montażową wraz z napędem, a także ewentualne zawory i pompy. W skład automatyki przemysłowej wchodzą również urządzenia logistyczne odpowiedzialne za transport i przechowywanie towarów.
Oprócz tego, aby system automatyki był kompletny to zalicza się do niego również kamery, czujniki monitorujące, czy panele operatorów.
Wśród wyżej wymienionych paneli wyróżnić można proste urządzenia graficzne, panele HMI, czy terminale ułatwiające sterowanie poprzez wizualizację. W niektórych zakładach produkcyjnych stosuje się również dużo prostsze sterowniki PLC, a także zaawansowane systemy sterowania DCS.
Podsumowując dzięki modernizacji zakładu produkcyjnego przez wdrożenie właśnie automatyki przemysłowej firma ma ogromne możliwości rozwojowe, zwiększając tym samym konkurencyjność na dzisiejszym rynku oraz dodają prestiżu danej branży. Mimo, iż ta nowoczesna inwestycja może być owiana pewnym ryzykiem to za to z ogromną szansą na powodzenie i zwiększenie dotychczasowych zysków. Jak mówi powiedzenie „ten kto nie ryzykuje nie pije szampana”, więc może warto iść za duchem czasu i zastanowić się nad takim rozwiązaniem w swoim przedsiębiorstwie? Coraz więcej firm, które zdecydowały się na zastosowanie automatyki przemysłowej w swoim zakładzie jest zadowolonych i nie żałuje swojej decyzji, więc może warto zaryzykować i podjąć stosowne kroki, aby z czasem cieszyć się sukcesem.
Tekst: Anna Myśliwiec-Warchoł
Fot. gefrorene_wand, pixabay