Czym są uprawnienia SEP i jak je możemy uzyskać?

Każdy kto pracuje w branży elektrycznej na pewno orientuje się czym jest skrót SEP, a także jakie możliwości dają uprawnienia SEP jeśli je posiadamy.

Skrót SEP to nazwa Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która na swój sposób jest odpowiedzialna za tworzenie wytycznych kursów, dzięki którym potem nadawane są odpowiednie uprawnienia. Po odbyciu takiego kursu, uczestnik jest kierowany na egzamin kwalifikacyjny, dzięki któremu otrzyma odpowiedni certyfikat potwierdzający uzyskaną wiedze i umiejętności. Jednak do czego służą owe uprawnienia? Przede wszystkim pozwalają one legalnie pracować w zawodzie elektryka, jest to najczęstszy wymóg podczas większości rekrutacji do firm działających w tej branży.
Ogólnie rzecz biorąc uprawnienia dzielą się na trzy kategorie oznaczone od G1 do G3, przy czym pierwsza kategoria uprawnień dotyczy urządzeń elektrycznych, druga G2 to urządzenia energetyczne, natomiast trzecia i ostatnia grupa G3 to urządzenia gazowe. Ponadto po zdaniu egzaminu, na certyfikacie znajdziemy oznaczenie D lub E, jedna z nich dotyczy eksploatacji, natomiast druga oznacza dozór. Warto w tym miejscu wspomnieć, że uprawnienia SEP nie są wydawane dożywotnio, po zdanym egzaminie nasze uprawnienia będą ważne przez najbliższe pięć lat. Czym są uprawnienia SEP i jak je możemy uzyskać?

Istotnym jest również fakt, że takie uprawnienia możemy zdobyć podczas grupowego szkolenia, nie musi być to indywidualne szkolenie.

Największą zaletą grupowego szkolenia będzie oczywiście sama cena za jednego uczestnika, ceny grupowych szkoleń zawsze są mniejsze. W obecnych czasach warto również napomknąć o formie dostępnych szkoleń. Z racji najróżniejszych obostrzeń które od roku są wprowadzane w naszym kraju, szkolenie SEP może być przeprowadzane w postaci kursu internetowego. Dlatego też nie wychodząc z domu, możesz uzyskać niezbędne kwalifikacje by móc pracować w zawodzie elektryka całkowicie legalnie. Wejdź na www.sep-on-line.pl by przekonać się, dlaczego warto podnosić swoje kwalifikacje i na bieżąco aktualizować swoją wiedzę.