Uszkodzony gwint można naprawić używając zestaw do naprawy uszkodzonego gwintu. Po urwaniu lub uszkodzeniu istniejącego już gwintu możemy przystąpić do jego regeneracji co wygląda następująco:
- usuwamy z powierzchni otworu wszystkie zbędne elementy
- wywiercamy otwór pod gwint gwint v-coil
- gwintownikiem ręcznym gwintujemy otwór
- następnie wkręcamy wkładkę służącą do naprawy gwintu
Usuwanie pozostałości w otworze jest częścią najtrudniejszą. Wykrętaka do gwintów możemy użyć gdy złamie się nam gwintownik trzy ostrzowy i widać trzy rowki wiórowe. Gdy w otworze pozostała śrubka bądź wiertło należy użyć wykrętaka służącego do złamanych śrub, jako pierwszą czynnością jest planowanie powierzchnie złamanego narzędzia następnie wywiercamy w mim otwór.
Jak używać zestawów do naprawy gwintów
W takich zestawach do naprawy gwintów używamy do gwintowania specjalnego gwintownika do naprawy uszkodzonego gwintu , praca polega na wkręcaniu się w prawą stronę w głąb otworu. Po pełnych dwóch obrotach cofamy gwintownik w lewą stronę by złamać wiór, dzięki czemu nie ma tak dużego oporu podczas gwintowania i tą czynność powtarzamy aż do uzyskania odpowiedniej głębokości. Następnie należy wkręcić wkładkę do naprawy gwintu wyglądającej jak sprężyna w otwór a do jej wkręcenia służy specjalny karb, który urywamy w miejscu nacięcia po wkręceniu całek wkładki.
Producent Fanar znana jest nie tylko w Polsce lecz także na całym świecie. Ma ona narzędzia wysokiej jakości, są wytrzymałe, odporne na wszelkie uszkodzenia jak i jest przystosowana do skrawania w trudnych warunkach. Zestawy do naprawy gwintów firmy Fanar pozwalają uzyskać gwint bardzo wytrzymały, odporny na ścieranie jak i korozjie.
Czym są gwintowniki do naprawy uszkodzonych gwintów?
Gwintowniki to narzędzia wieloostrzowe stosowane do gwintowania wewnętrznego. Praca gwintownika wygląda jak praca śruby wkręcanej w otwór. Ostrza powstałe po po przez frezowanie, ruchem wkrętnym skrawają dany materiał. Budowa gwintownika składa się z: części roboczej, części chwytowej oraz zbieraka kwadratowego. Część robocza składa się z ostrzy skrawających oraz rowków wiórowych. Są również różne rodzaje chwytów
producenci często oznaczają gwintowniki kolorem np.: żółtym, czerwonym czy zielonym, dlatego że często oznaczenia materiałowe występują według ISO i rozróżnia się je na: M (kolor żółty ) – stal nierdzewna, P (niebieski) – stal, stal nierdzewna oraz niskostopowa, K (czerwony) – żeliwo, żeliwo wermikularne, N (zielony)- metale nieżelazne oraz stopy magnezu, miedź i jej stopy, S (miodowy) – materiały żaroodporne, stopu tytanu, H (kolor szary) -materiały hartowane oraz żeliwo utwardzone i hartowane.
Gwintowniki obecnie występują w postaci dwóch nakrojów: B i C, lecz nakrój C występuję jako skrętny.
Nakrój B- jest to gwintownik prosty stosowany do gwintów przelotowych. Posiada on nacięcie na początku gwintu, dzięki czemu wióry podczas skrawania wypychane są w dół otworu. Dzięki czemu jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia gwintu jak i samego gwintownika.
Nakrój C- jest to nakrój krótki, występujący w dwóch rodzajach: skrętny i prosty. Nakrój prosty przeznaczony jest do otworów przelotowych jak i nieprzelotowych, ma on rowki wiórowe proste, w których gromadzą sie wióry podczas pracy skrawaniem. Jest to gwintownik uniwersalny do gwintów przelotowych jak i do gwintów nieprzelotowych, lecz nie jest on zalecany do gwintowania wielorazowego. Nakrój C występuje również w rodzaju gwintownika skrętnego. Jest on gwintownikiem krótkim, przeznaczonym do otworów nieprzelotowych. Ma on rowki wiórowe skrętne, które wyprowadzają wióry podczas skrawanie w górę. Zatem jest możliwe gwintowanie wysokowydajne.