Rekomendacje dotyczące osobistej ochrony w czasach koronawirusa

Od początku marca, czyli od momentu, w którym w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem, Ministerstwo Zdrowia wydaje kolejne rekomendacje, zalecenia, nakazy oraz zakazy.

Wiele z nich dotyczy działań profilaktycznych, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wywoływanej właśnie przez koronawirusa. Wszystkie są zgodne z wytycznymi WHO.

Obecnie wszyscy Polacy, którzy znajdują się poza prywatną nieruchomością, mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych, które zabezpieczają usta oraz nos. Wchodząc do obiektu handlowego bądź usługowego, na dłoniach należy mieć rękawiczki jednorazowego użytku. Wszelkie sklepy, punkty usługowe, gastronomiczne i obiekty użyteczności publicznej, jak urzędy, a nawet firmy oraz biura prywatnych przedsiębiorców powinny być wyposażone w płyny odkażające, a każda odwiedzająca osoba ma mieć do takowych łatwy dostęp.

Trzeba przyznać, że sama produkcja żeli dezynfekujących wzrosła co najmniej kilkukrotnie. Dzisiaj jest to jeden ze skuteczniejszych preparatów, dzięki któremu możliwe staje się minimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warto wziąć pod uwagę, że chociaż pierwsze przypadki zarażeń na świecie odnotowano jeszcze w listopadzie 2019 roku, to do dzisiaj nie udało się znaleźć skutecznego sposobu na walkę z nim. Nie ma szczepionki, nie ma też leku, który chroniłby przed groźnymi objawami, a nawet śmiercią osoby zarażonej. Pozostaje nam więc stosowanie rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, by dzięki temu walczyć z koronawirusem.

Jak myć ręce?

Maseczki i odkażanie rąk to podstawowe zalecenia, jakie wydano praktycznie dla całego świata w związku z walką i minimalizowaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Należy jednak wiedzieć, że nie można być jedynie posiadaczem takich środków, ale trzeba również wiedzieć, jak ich prawidłowo używać. Maseczki mają szczelnie zakrywać nos oraz usta, po każdym użyciu należy je wyprać, a te jednorazowe wyrzucić.

Sprawdź także szczegóły na temat serializacji leków: https://www.vekamaf.com.pl/artykuly/maszyny-do-farmacji/  

Restrykcyjne zalecenia dotyczą dzisiaj również mycia rąk. Jeśli używamy tradycyjnego mydła, należy pienić dłonie przynajmniej 30 sekund z dokładnym uwzględnieniem strefy pod paznokciami oraz pomiędzy palcami.

Jeśli korzystamy z płynów odkażających, to warto sięgać po takie, które maszyna do napełniania tubek kremem dezynfekcyjnym uzupełniła opakowanie bezdotykowe. Zaleca się stosowanie raczej płynów o rzadkiej konsystencji, bo te znacznie lepiej się rozprowadzają i szybciej wchłaniają. Napełniarka kremów dezynfekujących działa oczywiście na tzw. pełnych obrotach, ale znacznie większy popyt zauważa się odnośnie preparatów w konsystencji płynnej.