Taśmy to obecnie jedne z najpopularniejszych aplikatorów dostępnych na rynku. Wiele osób używa ich jednak wyłącznie do prostych zastosowań, nie zastanawiając się przy tym nad doborem odpowiedniego rodzaju. Sam typ taśmy jest jednak niezwykle ważny, a właściwy dobór taśmy zależy od dwóch czynników: nośnika i kleju. W poniższym wpisie skupimy całą uwagę na taśmach piankowych, których stosowanie jest niezwykle powszechne w wielu branżach przez wzgląd na pełnienie różnorodnych funkcji.
Czym są taśmy piankowe?
Ten typ taśm tak samo jak każdy inny, można podzielić na jednostronnie oraz dwustronnie klejące. Oznacza to ilość powierzchni nośnika, na których nałożony jest klej. Pianka pełniąca rolę nośnika może być produkowana z różnych materiałów. Mowa tu, chociażby o popularnym w kwestii uszczelnień EPDM bądź świetnie spisujących się w kwestii montażu polietylenie i polipropylenie. Głównymi cechami takich taśm jest pełna elastyczność oraz zdolność dopasowywania do struktury powierzchni. Oznacza to, że często używa się ich w kontekście klejenia do chropowatych elementów.
Wbrew pozorom, nośniki piankowe są również bardzo wytrzymałe. W zależności od doboru kleju mogą różnić się mniejszą lub większą przyczepnością, jednak nie można odmówić im pozostałych właściwości. Mianowicie, są one bardzo odporne na promieniowanie UV, różnego rodzaju środki chemiczne oraz starzenie.
Jakie są rodzaje taśm piankowych?
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, taśmy piankowe różnią się od siebie materiałem nośnika, a co za tym idzie – zastosowaniem. Taśm jednostronnie klejących z nośnikiem EPDM używa się zazwyczaj do izolowania różnych przepływów bądź uszczelniania instalacji. Niemal każdy producent pianek uszczelniających powie, że to idealne rozwiązanie do tłumienia drgań bądź do zabezpieczania przed wilgocią, kurzem czy powietrzem.
Piankowe taśmy dwustronnie klejące są natomiast w większości przypadków wykonane z polietylenu (PE). Cechuje je wysoka siła klejenia oraz zdolność przylegania do chropowatych powierzchni. Świetnie sprawdzą się w branży poligraficznej, motoryzacyjnej, czy nawet w budownictwie. Często stosujemy je również do montażu różnego rodzaju elementów wiszących w naszych domach czy mieszkaniach. Mowa tu chociażby o lustrach czy obrazach.
Dobór aplikatora względem wymiaru
Po ustaleniu konkretnego przeznaczenia taśmy, warto skupić się następnie na jej wymiarach. Większość producentów jest w stanie stworzyć wyroby dopasowane do oczekiwań klienta, a więc wykonywane na zamówienie. Niemniej jednak, grubość nośników w taśmach piankowych posiada również stałe wymiary, dostępne dla każdego klienta od ręki. Mianowicie są to: 3 mm, 6 mm, 9 mm, 12 mm, 15 mm oraz 25 mm. Długość nawojów jest z reguły zależna od każdego producenta, jednak najczęściej uda nam się spotkać produkty w wymiarach od 1,5 m do 50 m. Poszczególne taśmy mogą dzielić się również ze względu na kolor. To oczywiście dużo mniej istotny aspekt, choć w przypadku widocznych instalacji może być dla wielu osób ważny. Zazwyczaj taśmy piankowe występują w kolorystyce białej, czarnej lub niebieskiej.