Serwis noży introligatorskich – dlaczego jest tak ważny?

“Coś się kończy, coś się zaczyna” to tytuł opowiadania A. Sapkowskiego, który idealnie obrazuje to co dzieje się, kiedy nasz nóż przestaje być odpowiednio ostry, lub zostaje uszkodzony. Kończy się efektywność jego pracy, a zaczynają problemy.

Po czym poznać usterkę lub zużycia noża?

Jak nietrudno się domyśleć, zobaczymy to przede wszystkim na własne oczy. Tępy nóż introligatorski nie będzie odpowiednio docinał materiału, a może go nawet poszarpać. Podobnie będzie w sytuacji uszczerbionego ostrza.

Warto stale monitorować stan ostrzy na których pracujemy. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, kiedy np. dana partia obrabianego materiału zostanie zniszczona, a my poniesiemy tego konsekwencje finansowe.

MIX-GRAF na swojej stronie podaje przykłady usterek, które dają konkretne objawy:

  1. Zła geometria noża – nierówne cięcie
  2. Krzywy nóż – odkształcenia
  3. Za krótka wkładka – nierówne cięcie
  4. Krzywa krawędź tnąca – nierówne cięcie

Jak pozbyć się problemu?

Po pierwsze: nie próbujmy dokonać serwisu na własną rękę. Noże introligatorskie, to nie noże kuchenne, z którym poradzi sobie każdy i bez odpowiedniego przygotowania. W takim wypadku, należy powierzyć serwis firmie, która posiada odpowiedni sprzęt i wyspecjalizowany personel.

Ważne, aby wybrać zakład, który będzie w stanie wykonać dla nas konkretną usługę, tj. ostrzenie bądź naprawa noża introligatorskiego. Unikajmy zatem firm, które “przy okazji” mogą dla nas wykonać taką usługę.

Wybór odpowiedniego fachowca też nie jest łatwy. Ważne, by wybrać spośród najlepszych dostępnych firm. Pamiętajmy, że jak zostało wspomniane wcześniej, niesprawne ostrze może narobić sporo problemów.

Serwis noży introligatorskich – gdzie?

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest wyszukanie w internecie firm, zajmujących się usługą ostrzenia noży. Zapewne pokaże nam się wiele wyników, dlatego warto zawęzić kryterium doboru odpowiedniej firmy.

Kolejnym etapem jest przeszukanie otrzymanych wyników pod kątem logistycznym. Warto zwrócić uwagę, czy firma przyjmuje zamówienia tylko lokalnie, czy np. otrzymują zamówienia z całej polski. Dlaczego to istotne? Dzięki temu wiemy, że zapotrzebowanie na ich usługi i możliwości nie ograniczają się tylko do lokalnego rynku, a będąc oddalonym np. o 300 km od lokalizacji placówki firmy, nie jesteśmy pozbawieni możliwości skorzystania z ich usługi.

Trzecim kryterium jest zakres usług. Jeżeli znajdziemy firmę, która posiadając wąską specjalizację, ma w jej ramach szeroki asortyment możliwości, to możemy być spokojni, że nie zaskoczy ich nagły problem z naszym towarem, gdyż mając specjalistów i maszyny do wykonywania wielu usług, powinni sobie poradzić z napotkanym problemem.

Po czwarte – opinie od klientów. Warto przed skorzystaniem z usługi sprawdzić, jak dana firma jest postrzegana przez osoby, które skorzystały z ich usługi. Pozwoli nam to mniej więcej zobrazować sobie, na co powinniśmy być przygotowani, oraz czego powinniśmy się spodziewać.