Branża spożywcza jest bardzo szeroka i obejmuje proces produkcji oraz przetwarzania wielu typów żywności czy też napojów.
W czasie takich działań niezwykle istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a także higieny produkowanych wyrobów. Oczywiście ważną rolę odgrywają specjalne filtry spożywcze, których celem jest odseparowanie cząstek stałych z przepływającej cieczy. W ten sposób zachowuje ona swoją optymalną czystość. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat rozwiązań tego rodzaju.
Zasada działania filtrów nierdzewnych
Oczywiście filtry takie są umieszczane w różnego rodzaju rurociągach i obiegach, przez które przepływają ciecze. Dzięki zastosowaniu takich filtrów, ze wspomnianych płynów wychwytywane są różne zanieczyszczenia w postaci cząstek stałych, których średnica jest większa od średnicy otworów w filtrze. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie takie jest obowiązkowe w wielu branżach spożywczych. Wykonanie filtrów z materiałów nierdzewnych sprawia, że mogą być bezpiecznie stosowane z produktami przeznaczonymi do spożycia.
Filtry nierdzewne – rodzaje
Oczywiście na krajowym i międzynarodowym rynku takich rozwiązań, dostępnych jest wiele typów filtrów nierdzewnych. Ważną grupę stanowią filtry proste, w których ciecz wpływa i wypływa w takim samym kierunku. Godne uwagi są też filtry kątowe 90 stopni, w przypadku których ciecz wypływa w innym kierunku niż wpłynęła. Trzecią grupę stanowią filtry 45 stopni (typu Y), w których ciecz wpływa i wypływa w tym samym kierunku. Korpus takiego filtra umieszczony jest pod linią rurociągu, a to przekłada się na wysoką oszczędność miejsca.
Gdzie stosuje się nierdzewne filtry spożywcze?
W głównej mierze filtry nierdzewne są wykorzystywane w branży spożywczej, w procesie produkcji napojów alkoholowych czy też bezalkoholowych oraz w innych sektorach produkcji żywności. Innymi słowy można powiedzieć, że takie elementy są niezbędne zawsze, kiedy proces produkcyjny wymaga odseparowania cząstek stałych od przepływającej cieczy.