Zbliża się listopad, a wraz z nim czas zadumy i wspominania bliskich, którzy odeszli. Kalisz to miasto, które posiada wspaniałe nekropolie, ciekawe architektonicznie, historycznie, a nawet przyrodniczo. Można tutaj poczuć wielokulturowego ducha miasta, krocząc np. ścieżkami cmentarza żydowskiego, grecko-prawosławnego, ukraińskiego czy radzieckiego. W opozycji to tych miejsc pochówku stoją czynne cmentarze kaliszan: Cmentarz Komunalny oraz Cmentarz Tyniecki.
Cmentarze miejskie
Odwiedzając centrum miasta natrafimy na Cmentarz Miejski przy Rogatce. Niewielu kaliszan zdaje sobie sprawę, że jego historia sięga początków dziewiętnastego wieku. To piękna nekropolia, wypełniona starymi pomnikami – miejsce o wyjątkowym charakterze, godne polecenia, zarówno mieszkańcom jak i osobom, które odwiedzają najstarsze miasto w Polsce.
Naprzeciw Cmentarza Miejskiego znajdziemy jeszcze starszy, bo założony w drugiej połowie osiemnastego wieku, cmentarz grecko-prawosławny. Znajdują się tam nagrobki mieszkańców miasta sprzed ponad dwustu lat, przedstawicieli tych dwóch wyznań. To niewielka nekropolia, z którą przemijający czas obszedł się surowo, wiele pomników jest zniszczonych. Mimo to jest on miejscem interesującym.
Cmentarz Tyniecki
To drugi co do wielkości, czynny cmentarz Kalisza, któremu warto poświęcić swoją uwagę. Swoje groby ma tam wielu ważnych mieszkańców miasta, a stale dochodzą nowe pomniki. W tym miejscu najlepiej widać jak stare przeplata się z nowym. Sam Cmentarz Tyniecki założony był jeszcze w końcówce dziewiętnastego wieku, więc dla wprawne oko wychwyci tutaj około stuletnie perełki. Samo miejsce jest ważne od strony historycznej dla regionu – jest miejsce pamięci ruchów odrodzenia ojczyzny, między innymi Powstania Styczniowego i walk Armii Krajowej. Warto o tym wiedzieć, odwiedzając Cmentarz Tyniecki z młodzieżą, ucząc ją wcale nie tak dawnej, a krwawej i łzawej historii kraju.
Cmentarz Tyniec: https://cmentarztyniecki.kalisz.pl/
Cmentarz Komunalny
Najnowszy i zdecydowanie największy jest Cmentarz Komunalny, który znajduje się przy granicy Kalisza oraz Kościelnej Wsi, przy drodze prowadzącej w kierunku Poznania. Zajmuje obszar ponad dwudziestu hektarów i jest związany zarówno z niedawną jak i bardzo odległą przeszłością regionu. Sam cmentarz założono w latach 70 ubiegłego wieku, dlatego próżno szukać tutaj równie starych pomników, jak np. na Cmentarzu Miejskim. Ciekawostką mogą okazać się jednak kolumbarium oraz bunkier z czasów wojennych, należący do kaliskiej linii Maginota.