Automatyzacja transportu wewnątrzzakładowego jest jednym z priorytetów przedsiębiorców działających w takich branżach, jak produkcja przemysłowa, automotive, produkcja mebli czy podłóg. W tego typu zakładach niezwykle ważne jest, aby zamiast klasycznego modelu przenoszenia towarów, postawić na robotyzację. Przykładem takiego rozwiązania są automatyczne systemy rozładunku, które znajdują zastosowanie m.in. w magazynach, centrach logistycznych czy halach przeładunkowych. W naszym artykule podajemy kilka argumentów przemawiających za zainwestowaniem w tę technologię.
Czym są automatyczne systemy rozładunku?
Mamy tutaj do czynienia z technologią, która pozwala w pełni zautomatyzować proces rozładowywania towarów z naczepy samochodowej. Oczywiście możliwe jest również działanie w drugą stronę, czyli automatyczne ładowanie na naczepę różnych produktów umieszczonych na paletach transportowych.
Takie systemy określa się mianem ATLS, czyli Automatic Truck Loading System. Idea jest prosta: chodzi o to, aby zredukować, a docelowo wyeliminować ręczny załadunek i rozładunek towarów transportowanych na naczepach samochodowych. Obecnie w wielu zakładach czy w centrach logistycznych wciąż odbywa się to z wykorzystaniem wózków widłowych. Zastosowanie technologii ATLS pozwala zmniejszyć zaangażowanie ludzi w ten proces, co przynosi szereg wymiernych korzyści.
Jak to działa w praktyce?
Podstawowym elementem systemy ATLS jest naczepa wyposażona w specjalne urządzenie do przesuwania ładunków umieszczonych na paletach. W momencie podjechania do rampy wyładowczej, urządzenie zaczyna przesuwać palety, które następnie są odbierane na przykład przez przenośniki rolkowe i dalej transportowe w głąb magazynu, hali produkcyjnej etc.
Taki zautomatyzowany rozładunek i załadunek towarów, który wymaga jedynie nadzoru ze strony pracownika czy kilku pracowników, jest o wiele tańszy, szybszy i bezpieczniejszy, a to tylko część zalet wynikających z inwestycji w system ATLS.
Korzyści z posiadania systemu automatycznego rozładunku i załadunku
Do kluczowych korzyści, jakie odniesie przedsiębiorstwo po uruchomieniu systemu ATLS, możemy zaliczyć przede wszystkim:
- Ogromną oszczędność czasu– dzięki automatycznym systemom rozładunku i załadunku nie trzeba już kierować pracowników do ręcznej obsługi obu procesów, w tym z wykorzystaniem wózków widłowych czy wózków paletowych.
- Wzrost wydajności przedsiębiorstwa– automatyzacja transportu wewnętrznego oznacza znacznie szybszą rotację towarów, a tym samym brak przestojów np. na linii produkcyjnej.
- Usprawnienie podstawowego procesu biznesowego – transport wewnętrzny towarów to nieodłączny element działalności produkcyjnej. Jednocześnie jest to proces biznesowy, który można dziś stosunkowo łatwo i szybko zautomatyzować.
- Wyższy poziom bezpieczeństwa– brak bezpośredniego zaangażowania ludzi w rozładowywanie towarów z naczepy samochodowej (oraz w załadunek) znacząco zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy, jak również strat materiałowych spowodowanych uszkodzeniem towaru.
Więcej o specyfice automatycznych systemów rozładunku i załadunku, przykładach zastosowania technologii ATLS, a także o korzyściach wynikających z inwestycji w to rozwiązanie, można przeczytać w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/automatyczne-systemy-rozladunku-i-zaladunku-towarow-w-pojezdzie-przeglad-najwazniejszych-korzysci/.
Od czego zacząć?
Jeśli masz już przekonanie, że warto zainwestować w automatyczny system rozładunku i załadunku na potrzeby Twojego przedsiębiorstwa, to w pierwszej kolejności skontaktuj się z dostawcą tej technologii. Naszą rekomendację ma PROMUS Katowice.
To spółka, która od ponad 30 lat realizuje nawet najbardziej zaawansowane projekty w obszarze automatyzacji produkcji i transportu wewnątrzzakładowego. PROMUS Katowice zapewnia kompleksową obsługę klienta, od doradztwa technicznego, przez projekt, wykonawstwo, montaż, aż po przeszkolenie i serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Z pełną ofertą spółki zapoznasz się na jej stronie internetowej https://promuskatowice.pl/.