Wszystko, co musisz wiedzieć o wrzecionach

Wrzeciono jest elementem obrabiarki skrawającej w kształcie wału, które zazwyczaj posiada otwór poosiowy służący do zamocowania obrabianego przedmiotu (w przypadku wrzecion przedmiotowych takich jak tokarki) lub narzędzia (jeśli mówimy o wrzecionach narzędziowych takich jak frezerki). Główny skrawający ruch narzędzia odbywa się poprzez obrót wrzeciona. Inaczej mówiąc, jest to element niezwykle istotny zarówno dla efektywności naszej pracy, jak i wygody użytkowania. Oczywiście, nie istnieje wrzeciono uniwersalne, które odpowie na wszystkie potrzeby. Dlatego tak istotne jest, aby zapoznać się z tym tematem bardziej dogłębnie przed dokonaniem zakupu, co pozwoli nam uzyskać pełną satysfakcję.

Wybór odpowiedniego wrzeciona

Oferta wrzecion dostępnych na rynku jest naprawdę szeroka. Różnią się one pod względem rodzajów uchwytów narzędziowych, zakresu mocy, a także zakresu obrotów nominalnych. Jaki wybór będzie zatem najlepszy? Niestety, nie ma tu uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i planów na przeznaczenie wrzeciona. Jeśli będzie ono wykorzystywane jedynie w celach hobbistycznych, wystarczające powinno być wrzeciono szczotkowe w plastikowej obudowie. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że może być ono stosowane jedynie do cięcia w tworzywach miękkich lub w sklejce, a jego wytrzymałość nie jest najwyższa, co może przekładać się na krótszą żywotność.

Musimy zatem zastanowić się jak często wrzeciono będzie używane, co przecież nawet w przypadku hobby może wyglądać różnie. Dla użytkowników mających wyższe wymagania, zwłaszcza gdy jest to związane z wykonywaniem prac profesjonalnych, polecane są raczej wrzeciona indukcyjne, bezszczotkowe, sterowane falownikiem, na łożyskach ceramicznych ze szczelną komorą silnika i metalową obudową, które są idealne do ciężkich prac. Do tego trzeba wziąć pod uwagę z jakimi materiałami będziemy pracować, co w dużej mierze zadecyduje o tym jaka moc i ilość obrotów wrzeciona będzie dla nas najlepszym wyborem.

Regeneracja wrzecion – czy warto?

Mówiąc ogólnie, regeneracja wrzecion jest zabiegiem wartym rozważenia, trzeba jednak mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim, stan naszego wrzeciona powinien być regularnie kontrolowany, aby możliwa była ocena jego stanu i zauważenia momentu, gdy regeneracja będzie wymagana. W określeniu stopnia zużycia pomocny będzie pomiar drgań, kontrola wyważenia, kontrola bicia oraz siły ciągnącej. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy wrzeciono jest zbyt wysłużone i koszty wykonania omawianego zabiegu mogłyby przewyższać nabycie nowego elementu.

Należy w tym miejscu również nadmienić, że regeneracja wrzecion jest często połączona z ich modernizacją. Jest to atrakcyjna opcja pozwalająca skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych bez konieczności całkowitej wymiany sprzętu. Potencjalne korzyści jakie możemy zyskać to m.in. podwyższenie prędkości roboczej, zwiększenie sztywności, poprawa niezawodności, a także obniżenie poziomu hałasu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą spintek.pl oferującą sprzedaż oraz serwis wrzecion i elektrowrzecion.