Zwrot podatku vat z zagranicy

Bardzo dużo firm wyjeżdża poza granice i tam kupują różne towary. Podatek wtedy płaci się do urzędu skarbowego jednego z państw członkowskich, ale dobra wiadomość jest taka, że można będzie te pieniądze odzyskać.

Zanim się to jednak stanie to trzeba będzie trochę odczekać i wypełnić deklaracje. Jeśli dowiemy się jak zrobić zwrot vatu z zagranicy to na pewno wiele firm się tym zainteresuje, bo to tej pory o tym nie wiedziały. Skoro pieniądze nam się należą to warto z tego skorzystać. Wszystko zaczyna się od złożenia deklaracji w swoim urzędzie skarbowym. Można to zrobić osobiście, ale lepiej i szybciej będzie skorzystać z Internetu i wysyłki elektronicznej. W ten sposób w momencie wysłania dokumentów docierają one do adresata. Daje to najlepsze efekty i przyspiesza otrzymanie pieniędzy.


Co dalej należy zrobić?

Na złożenie wniosku mamy określony czas. Nie może to być później niż 30 września następującego po roku, kiedy wniosek został złożony. Firmy, które wcześniej się starały już o zwrotu podatku vat raczą nie czekać zbyt długo tylko od razu po powrocie złożyć wszystkie potrzebne dokumenty. To, dlatego że weryfikacja tego, co jest w deklaracji może trwać długie miesiące. Na początku Polski urząd skarbowy sprawdza czy firma jest płatnikiem vat i czy działa na ternie Polski. Później, jeśli wszystko się zgadza to deklaracja wysyłana jest do kraju członkowskiego, od którego chcemy pieniędzy. Teraz tamten urząd skarbowy musi wszystko sprawdzić. Na wydanie decyzji ma cztery miesiące. Jeśli nie dostarczymy jakiś dokumentów albo urząd skarbowy dopatrzy się, jakich błędów to wydłużamy o kolejne miesiące otrzymanie pieniędzy. Łącznie może to być nawet osiem miesięcy. Często procedura jest na tyle skomplikowana, że do wypełniania wszystkich dokumentów wynajmowana jest profesjonalna firma, która wie lepiej jak to zrobić. Vat to podatek, z którego utrzymują się państwa, dlatego niechętnie oddają jakiekolwiek pieniądze, a jeśli już muszą to zrobić to po bardzo dogłębnej analizie dokumentów.