Osoba, która kupuje używany pojazd ma prawo do korzystania z polisy ubezpieczeniowej OC, która została wykupiona przez poprzedniego posiadacza samochodu.
Obowiązkiem jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży czy też kupnie samochodu. Nowy właściciel otrzyma wówczas informacje na temat ewentualnych zaległości poprzedniego posiadacza lub pozna nową składkę po przeliczeniu. Może być ona tańsza lub droższa w porównaniu ze składką poprzedniego posiadacza. W przypadku niekorzystnych informacji lub obliczeń, warto wypowiedzieć taką umowę i zawrzeć korzystniejszą na własne dane.
Wypowiedzenie umowy OC – najważniejsze informacje
W wielu przypadkach dalsze korzystanie z poprzedniej polisy ubezpieczeniowej OC jest jak najbardziej korzystne i opłacalne, ale czasami warto ją wypowiedzieć i wykupić nowe ubezpieczenie na korzystniejszych warunkach w dotychczasowej lub innej firmie ubezpieczeniowej. W ten sposób uniknie się nieprzyjemnych niespodzianek. Sam proces wypowiadania umowy jest dość łatwy, więc nikt nie powinien mieć z nim problemu.
Nie ma żadnego konkretnego, uniwersalnego wzoru wypowiedzenia stosowanego we wszystkich firmach ubezpieczeniowych. Przepisy określają jedynie informacje, jakie muszą zostać zawarte w takim dokumencie. Wypowiadając umowę OC trzeba podać dane osobowe właściciela, nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, dane samochodu oraz numer wypowiadanej polisy. Dokument można dostarczyć do oddziału firmy, wysłać go pocztą, a niektóre firmy przyjmują takie dokumenty za pośrednictwem poczty elektronicznej. Istnieją też specjalne internetowe generatory tworzące wypowiedzenia na podstawie wypełnionego formularza.
Praktyczne informacje związane z wypowiadaniem umowy OC są dostępne w Internecie, np. na stronach, takich jak https://porownywarka-ubezpieczen.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-przez-nabywce-pojazdu/. Korzystając z podanych tam porad, każdy może łatwo i bezproblemowo wypowiedzieć umowę OC w celu zawarcia nowej, która będzie bardziej korzystna.