Wybór najlepszego kamienia na nagrobek

Nagrobek lub pomnik to szczególny hołd dla zmarłej bliskiej osoby, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni kamień, który będzie trwały i nie zniszczy się po latach.

Wiele osób uważa, że marmur jest najlepszym wyborem na nagrobki, ale to granit lepiej znosi trudne warunki środowiskowe. Granit składa się z kwarcu i biotytu lub miki, a ta kombinacja pomaga uczynić kamień nieprzepuszczalnym i odpornym na wszystkie warunki pogodowe. Na świecie istnieje wiele rodzajów granitu. Tylko kilka z tych złóż granitu jest wysokiej jakości potrzebnych do trwałych, zewnętrznych nagrobków lub pomników. Podobnie jak granit, marmur można znaleźć na całym świecie, a jego jakość jest różna. Marmur jest krystalicznym, zwartym wapieniem, składającym się głównie z kalcytu i dolomitu. Warunki takie jak wilgoć, sól i inne zanieczyszczenia powietrza powodują, że kalcyt szybko się rozkłada i eroduje, co z czasem powoduje niszczenie nagrobku i zatarcie wyrytych liter.

Z kolei granit może wytrzymać szeroki zakres skrajności w warunkach suchości i wilgoci, a także w gorącym lub zimnym klimacie.

Jest również w stanie wytrzymać kwaśne zanieczyszczenia deszczowe bez zauważalnej zmiany na przestrzeni tysięcy lat. To sprawia, że granit jest najodpowiedniejszym wyborem kamienia na pomniki i nagrobki Kraków. Zakłady kamieniarskie, które zajmują się również produkcją nagrobków, oferują szeroki wybór kolorów granitu wysokiej jakości. Wybór odpowiedniego kamienia może pomóc uniknąć kosztownej naprawy czy wymiany zniszczonego nagrobka w przyszłości. Kolejną zaletą granitu jako materiału nagrobnego jest jego zdolność do dobrze wykonanego trawienia laserowego. Ze względu na twardość granitu trawienie laserowe można wykorzystać do dostosowania nagrobka, posągu, ławki pamiątkowej lub płyty pamiątkowej. Oprócz imienia i daty, piękne cytaty, wersety biblijne, a nawet obrazy można wytrawić w granicie, tworząc naprawdę wyjątkowy pomnik dla ukochanej osoby. Ponieważ granit jest tak trwały, można wytwarzać dokładne trawienie, które nie będzie łatwo ulegać erozji przez pogodę.