W jaki sposób dobrać schody do wnętrza?

Pamiętamy o tym, że traktowane nierzadko po macoszemu schody są także ważną częścią aranżacji wnętrza domu. Należy wiedzieć, że schody mogą być aranżacyjnie spójne ze stylem panującym we wnętrzu lub wyróżniać się rodzajem konstrukcji, kolorystyką czy materiałami, stając się jednym z istotniejszych elementów dekoracyjnych.

Dlatego też dobierając schody do wnętrza, powinniśmy pamiętać o tym, co nam się podoba i jakie możliwości daje nam przestrzeń. Czy schody będą umieszczone pod ścianą, czy będą „wychodziły” na salon, czy będą zamknięte w klatce schodowej? Warto wiedzieć, że najprostsze konstrukcje posiadają kształt litery I, ale pamiętajmy o tym, że zajmują one najwięcej miejsca. Znów kiedy przestrzeń jest ograniczona lub nie chcemy, aby schody „wchodziły” do salonu, możemy wówczas rozważyć modele o kształtach przypominających litery C, U, L lub S.

Jednymi z najistotniejszych elementów, które w zestawieniu ze stopniami i konstrukcją nadają schodom ich indywidualny charakter, są poręcz i balustrada. Zatrzymajmy się w tym miejscu dłużej przy balustradzie. Warto wiedzieć, że do schodów gotowych obecnie coraz częściej zamawia się balustrady. Dają one poczucie pewności poruszania się, co jest istotne szczególnie wtedy, kiedy ze schodów korzystają osoby starsze lub dzieci. Balustrady mogą mieć formę wstęg, tafli szkła, tralek czy relingów. Najpopularniejsze są modele z drewna lub szkła – hartowanego lub klejonego grubości 15-20 mm. Interesujące są połączenia metalu i drewna, w różnych kombinacjach oraz wypełnienia z wysokiej jakości blachy. Nierzadko blacha ta jest tłoczona lub perforowana. Wypełnienie pomiędzy słupkami balustrad bywa wykonywane także ze stalowych linek (nawiązanie do jachtowych relingów).

Schody ażurowe, nietypowe, z pięknymi stopniami i balustradą stworzone są na przykład do rustykalnych wnętrz natomiast konstrukcja metalowa w kolorze czarnym z siatkową balustradą pasuje do nowoczesnych wnętrz. Warto wiedzieć też o tym, że aby balustrady można było uznać za bezpieczne, ich poręcz powinna znaleźć się na wysokości około 90 cm. Natomiast odległość między tralkami, które ją podtrzymują, nie może przekraczać 12 cm. Ponadto, aby poręcz stanowiła komfortowe oparcie dla dłoni, jej przybliżona średnica musi wynieść 5-7 cm.

Pamiętajmy, że zbyt wąskie lub zbyt szerokie poręcze nie zapewniają nam odpowiedniej wygody. Natomiast schody bez balustrady, gdzie jedynym widocznym elementem są stopnie, jest rozwiązaniem polecanym zwłaszcza minimalistom. Poza tym jest jeszcze trzecie rozwiązanie, stojące między tradycją a nowoczesnością, czyli pochwyty naścienne oraz, czwarty trend (coraz bardziej popularny) – schody wyposażone w bardzo nietypowe balustrady, na przykład wykonywane z ciętego laserowo metalu.

W tym miejscu warto zadać pytanie jakie materiały są przeznaczone do wykonania stopni schodów w surowych wnętrzach? Należy wiedzieć, że częścią konstrukcji schodów gotowych, która przede wszystkim ma zastosowanie w surowych wnętrzach o wystroju industrialnym, jest na przykład blacha gładka, ryflowana bądź perforowana, aluminium oraz szkło (schody ze stopniami ze szkła służą do optycznego powiększenia niedużych pomieszczeń). Obecnie dość popularne są też połączenia drewna ze stalą, a także stali ze szkłem lub kamieniem. Stopnie schodów wykonywane są również z takiego budulca jak stal. Warto wiedzieć, że wykonana z niej konstrukcja wygląda bardzo finezyjnie, bowiem jej podpory mają najczęściej nowoczesną formę. Elementy stalowe z reguły są malowane proszkowo albo cynkowane. Natomiast elementy wykonane ze stali nierdzewnej są wyłącznie polerowane, szlifowane albo matowione. Powierzchnie mosiężne przede wszystkim wykańczane są poprzez zastosowanie takich zabiegów jak: matowienie, polerowanie, patynowanie, satynowanie (w różnych odcieniach) oraz są zabezpieczane antykorozyjnym, bezbarwnym lakierem proszkowym. Warto pamiętać o tym, że stalowa konstrukcja różni się od tej drewnianej tym, że jest od niej cięższa i może przenosić odgłosy stąpania. Warto również wiedzieć, że nowoczesne modele schodów gotowych w elementach konstrukcyjnych posiadają dodatkowo zamontowane lampki LED, które rozjaśniają stopnie białym lub kolorowym światłem. Zapewnia to oryginalny efekt dekoracyjny i sprawia, że porą nocną możemy bezpiecznie schodzić oraz wchodzić. W nowoczesnych wnętrzach możemy wyeksponować też beton, z którego wykonane są schody. Beton jest popularnym rozwiązaniem w pomieszczeniach w stylu industrialnym i w loftach. Ale pamiętajmy, że należy go jednak zabezpieczyć, bowiem jest podatny na uszkodzenia, pyli się i chłonie zanieczyszczenia. Ponadto beton możemy wykończyć na przykład specjalną farbą przeznaczoną do betonu, bezbarwnym impregnatem czy żywicą epoksydową lub poliuretanową.