W ramach dzisiejszego artykułu pragniemy poruszyć kwestię dość nietypową, a mianowicie – zagadnienie serwisowania oraz diagnozowania ewentualnych problemów, które to dotykać mogą nabyte przez nas celem optymalizacji procesów produkcyjnych maszyn pakujących.
Jak pisaliśmy już niejednokrotnie, mogą one zostać wykorzystane w fabryce lub zakładzie specjalizującym się w produkcji lub przetwórstwie wyrobów z szerokiego zakresu branż przemysłu celem ograniczenia zapotrzebowania na pracę rąk ludzkich, jak również po to, by procedurę pakowania wstępnego oraz uzupełniającego można było przeprowadzić szybciej, sprawniej i dokładniej.
Niemniej jednak, maszyna, tak jak każde urządzenie, z biegiem czasu zaczyna się zużywać. Wystąpić może konieczność wymiany najbardziej narażonych na usterki podzespołów jak również sprawdzenie oprogramowania takiego urządzenia. Pozwoli to na usunięcie ewentualnych pojawiających się na panelu kontrolnych błędów, których to nie jest w stanie samodzielnie usunąć operator – i to nawet przy wykorzystaniu dostarczonej przez producenta instrukcji obsługi. Co w takiej sytuacji należałoby zrobić?
Jak mówią eksperci z firmy SACMI (serwisującej również maszyny pakujące); ze swojej strony odradzamy samodzielne wykonywanie jakichkolwiek wykraczających poza podstawowe obowiązki użytkownika napraw. Warto bowiem pamiętać, że maszyny pakujące są wysoce precyzyjnymi oraz zaawansowanymi urządzeniami, a nawet milimetr luzu lub nieodpowiednio włożony komponent, który naszym zdaniem nie pełni jakiejkolwiek istotnej roli w procesie zabezpieczania produktu warstwą folii lub materiału pochodnego może przyczynić się do zauważalnego pogorszenia efektywności procesu pakowania albo też doprowadzić do jego całkowitego zatrzymania.
Jeżeli zauważymy, że zaimplementowane na linii produkcyjnej maszyny nie działają zgodnie z naszymi oczekiwaniami lub też zbliża się czas ich konserwacji, skontaktujmy się z przedstawicielami firmy, w której urządzenia te nabyliśmy. W okresie gwarancyjnym powinni oni być zobowiązani do wykonywania wszelkich napraw oraz działań konserwacyjnych w ramach umowy sprzedażowej oraz nieodpłatnie. Po zakończeniu tego okresu również warto korzystać z ich usług, bowiem z duża dozą prawdopodobieństwa dysponują oni dużym zapasem części zamiennych nawet do starszych modeli maszyn pakujących, co pozwoli na eksploatację posiadanych urządzeń przez wiele kolejnych lat bez konieczności ich wymiany na nowe.
Jeżeli jednakże zauważymy, że awarie i przerwy w pracy zdarzają się coraz częściej, stawiając pod znakiem zapytania skuteczność całego procesu produkcyjnego, warto rozważyć pozbycie się co najstarszych komponentów linii i zastąpienie ich urządzeniami nowoczesnymi, bardziej zaawansowanymi oraz działającymi w sposób bezawaryjny. Oczywiście oznacza to konieczność zainwestowania od kilku do kilkudziesięciu tysięcy w danym momencie, jednakże jesteśmy wręcz przekonani że w sytuacji, gdy proces produkcyjny można będzie kontynuować bez jakichkolwiek przestojów przez kolejne tygodnie, wydatek ten bardzo szybko się zwróci, natomiast urządzenie zacznie na siebie wyłącznie zarabiać.