Podesty ruchome – lepiej kupić nowe czy używane?

Na rynku dostępne są zarówno podesty ruchome nowe, jak i używane. Można je wynająć na długi lub krótki okres albo kupić do swojej floty, jeżeli wie się, że będą potrzebne przez cały czas. Czy warto inwestować w modele z drugiej ręki, czy lepiej poczekać, dołożyć i nabyć zwyżkę prosto z fabryki? To zależy.

Podesty ruchome są alternatywą dla rusztowań i drabin. Da się je łatwo przetransportować, rozstawić i w razie potrzeby zmienić ich położenie. Mają różne wysokości robocze, wysięgi boczne, udźwigi, wymiary oraz napędy, dlatego na rynku bez większych problemów można znaleźć maszynę spełniającą nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.

Do czego wykorzystuje się podnośniki koszowe i inny sprzęt do pracy na wysokości? Przede wszystkim do prac budowlanych, remontowych oraz konserwacyjnych, ale także do montażu oświetlenia, reklam wielkoformatowych i dekoracji okolicznościowych, budowy scen plenerowych, pielęgnacji zieleni, mycia okien, czyszczenia rynien, odnawiania zabytkowych obiektów czy kręcenia ujęć do filmów, reklam, teledysków i seriali.

Zastosowań zwyżek jest naprawdę dużo. Nic więc dziwnego, że kupują je firmy z różnych branż. Częściej decydują się na modele używane czy nowe?

Nowe podesty ruchome – zalety i wady

Raczej na nowe, ale to nie znaczy, że rynek maszyn używanych w zasadzie nie istnieje. Dlaczego klienci wybierają zwyżki prosto od producenta? Głównie ze względu na ich potencjalnie długą żywotność i brak konieczności dokonywania napraw w pierwszych latach. Nowe podesty są objęte gwarancją, więc nawet jeśli coś się zepsuje, koszty pokryje producent.

Poza tym ryzyko ukrytych usterek czy niewłaściwej eksploatacji nie istnieje. Można za to wybrać udogodnienia z myślą o sobie i swoich pracownikach, np. zdecydować się na innowacyjne systemy bezpieczeństwa albo zwiększające komfort pracy w kabinie.

A co z minusami? Jest jeden główny – wysoka cena.

Używane podesty ruchome – warto czy nie warto?

W przypadku modeli używanych koszty zakupu zawsze będą niższe niż nowych. W zależności od oferty różnice w cenie mogą sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Często to jest przekonujący argument.

Warto pamiętać, że da się trafić na zwyżki, które były użytkowane przez krótki czas albo stosunkowo rzadko i są w bardzo dobrym stanie technicznym, ale trzeba uważać. Niektórzy sprzedawcy celowo nie mówią o usterkach lub nie przekazują klientowi kompletnej dokumentacji świadczącej o regularnych przeglądach technicznych i wykonywanych naprawach.

Żeby tego uniknąć, najbezpieczniej jest kupić używany podest ruchomy bezpośrednio od producenta. Takie maszyny zanim trafią do sprzedaży, są kontrolowane – ocenia się ich stan techniczny, sprawność wszystkich podzespołów i systemów – oraz ewentualnie naprawiane, dlatego ich nie powinny budzić zastrzeżeń.

Jedną z firm, która oferuje używane podesty, ładowarki teleskopowe i inne zwyżki jest Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl) działający w Polsce od 2008 roku, a na świecie jako Riwal Holding Group BV od 1968 roku.