Jak zachować się na zewnątrz, gdy rozpęta się gwałtowna burza?

Jak może zaświadczyć wielu entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu, burze mogą często uderzać bez ostrzeżenia, szczególnie w cieplejszych miesiącach roku.

Uderzenia piorunów towarzyszące burzom stanowią poważne zagrożenie dla ludzi i bezpieczeństwa. Wiedza o tym, jak zareagować na nagłą burzę, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa w każdej sytuacji, gdy nadejdzie burza.

Jak zachować się na zewnątrz, gdy rozpęta się gwałtowna burza?

Zachowaj bezpieczeństwo podczas burzy

Przede wszystkim znajdź schronienie, wejdź do najbliższego dostępnego pojazdu lub budynku z twardym dachem, zamykając wszystkie okna i pozostań tam przez co najmniej 30 minut po przejściu burzy, zanim wrócisz na zewnątrz. Unikaj namiotów piknikowych, pawilonów lub innych otwartych konstrukcji zewnętrznych. Zejdź na niski grunt, unikaj wzgórz i terenów otwartych. Błyskawica szuka najwyższego terenu, więc jeśli schronienie w pomieszczeniu nie jest dostępne, lepszym rozwiązaniem jest przykucnięcie w najniższym, nieodkrytym punkcie.

Oddal się od wysokich obiektów. Nigdy nie stój w pobliżu wysokich konstrukcji, zwłaszcza metalowych, które mogą działać jak piorunochrony. Unikaj samotnych drzew, masztów flagowych, masztów telefonicznych, ogrodzeń i anten. Nie zapominaj, że możesz zarejestrować się, aby otrzymywać lokalne alerty pogodowe informujące o spodziewanych burzach, gradzie i innych niesprzyjających warunkach pogodowych w twojej okolicy.

Więcej o zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas burzy znajdziesz na stronie https://mapaburzowa.com/zasady-bezpieczenstwa-w-czasie-burzy/. Pamiętaj, że zagrożenie uderzenia piorunem rozciąga się na wiele kilometrów poza obszar chmury burzowej. Niestety, pomimo wszelkich starań, możesz zostać złapany przez nieoczekiwaną burzę na zewnątrz. W przypadkach, gdy bezpieczne, kryte schronienie jest niedostępne, możesz skorzystać z wielu wskazówek, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko uderzenia pioruna. Przede wszystkim oddal się od wody, wzniesień terenu, wysokich drzew i metalowych przewodników, takich jak druty, maszty i ogrodzenia. Znajdź najniższe możliwe miejsce, takie jak wąwóz lub dolina, i przykucnij, aby zminimalizować kontakt z podłożem i nie leżeć płasko.