Decydując się na dany system ogrzewania, należy liczyć się z tym, że może on generować duże koszty lub też może być wadliwy.
Rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wyżej wymienionych problemów jest to, polegające na instalacji pompy ciepła. Działa ona, wykorzystując odnawialne źródła energii znajdujące się w ziemi, wodzie lub w podmuchach powietrza. Jest ona bezpieczniejsza dla środowiska, a także generuje mniejsze koszty dla domowników. Jednak przed zainstalowaniem w swym domu pompy, trzeba ustalić, w jakim miejscu powinna się ona znajdować, aby jak najlepiej spełniała swe funkcje.
Dlaczego warto zdecydować się na pompę cieplną?
Już sam wygląd pompy cieplnej daje jej przewagę nad innymi systemami grzewczymi. Może być ona nawet pewnym dopełnieniem postindustrialnego stylu dizajnerskiego. Nie dość wspomnieć, że pompy emitują znacznie mniej szkodliwych dla środowiska i dla zdrowia człowieka spalin. Sama eksploatacja pompy nie wywołuje natomiast wielkich kosztów.
Montaż pompy ciepła – co uwzględnić?
Pompy ciepła do domu są rozwiązaniem bezsprzecznie ekonomicznym i ekologicznym, lecz należy zadbać o to, by jej działanie było jak najbardziej wydajne, a jej obsługa wygodna. Zatem trzeba ustalić, gdzie ją ulokować. Otóż pompa ciepła może być montowana zarówno wewnątrz do, jak i na zewnątrz. Umieszczenie jej od zewnętrznej strony z pewnością ograniczy hałas związany z jej pracą.
Wielu konsumentów decyduje się na zainstalowanie pompy ciepła w piwnicy, na strychu, w przedpokoju lub pod schodami. Oczywiście każde z tych miejsc będzie dla niej dobre pod warunkiem, że jej obudowa nie będzie ograniczać swobodnego poruszania się po domu. Jeśli ktoś chce, by jego urządzenie grzewcze zajmowało, jak najmniej miejsca to może kupić kompaktową pompę cieplną.
Oczywiście pompa powinna znajdować się w miejscu, które jest oddalone np. obszarów o dużej wilgotności. Wynika to z tego, że przez instalację pompy przepływa sporo zimnego powietrza. Najlepsze dla niej są suche i chłodne miejsca, w których wentylacja powietrza przebiega należycie.
Wybór miejsca dla pompy cieplnej nie musi być obwarowany tyloma rygorami, jak w przypadku instalacji kotłów grzewczych. Z racji tego, że pompy nie odprowadzają spalin, nie trzeba też dobudowywać do nich komina lub zaawansowanych kanałów wentylacyjnych.
Czy działanie pompy cieplnej wywołuje duży hałas?
Pompa cieplna powietrze-woda jest stosunkowo hałaśliwa. Dlatego poleca się instalować ją z dala od sypialni i innych pomieszczeń służących domownikom do relaksu. Warto też mieć na uwadze to, żeby pompa nie wydmuchiwała powietrza w taki sposób, aby kierowane było ono wprost na ścianę domu. Z drugiej strony nie może ona stać w zagłębianiach, gdyż może to zaważyć na jej wydajności.