Rolnik nigdy nie odpoczywa. Z pozoru mogłoby się wydawać, że tylko w okresie wiosenno-letnim prowadzone są prace polowe. Nic bardziej mylnego. W trakcie jesieni rolnicy również prowadzą prace polowe. Zima natomiast to okres kiedy dokonuje się niezbędnych napraw sprzętu, a co za tym idzie… potrzebne są części do maszyn rolniczych.
Serwisować samemu czy u mechanika
Wszystko tak naprawdę zależy od wiedzy rolnika. Są urządzenia i maszyny rolnicze, które nie wymagają bardzo skomplikowanej wiedzy na temat mechaniki, dzięki czemu nie ma potrzeby prowadzenia sprzętu do specjalisty. niektórzy takle posiadają wiedzę mechaniczna, dzięki czemu nie muszą wydawać dodatkowych pieniędzy na “robociznę” w warsztacie.
Takie urządzenie jak rozpylacze sadownicze to urządzenie z którym styk na co dzień ma wielu rolników w swojej pracy. Składa się on z wielu elementów, które w znacznej części są wymienne. Takie elementy jak dysza wachlarzowa czy węże do opryskiwaczy z biegiem procesu eksploatacji po prostu się zużywają. Nie musi to następować szybko, ale trzeba brać pod uwagę, że serwisowanie sprzętu z odpowiednią częstotliwością, uchronić może od większych wydatków lub nieefektywnego działania urządzenia.
W przypadku maszyn bardziej skomplikowanych i przy jednoczesnym braku odpowiedniej wiedzy technicznej oraz sprzętu, warto powierzyć taką usługę serwisową w ręce fachowcy. Oczywiście można dokonać uprzednio zakupu części do maszyn rolniczych w konkretnym sklepie, który nas interesuje i dostarczyć je mechanikowi, który wykona serwis maszyny.
Części do maszyn rolniczych – gdzie kupować
Rolnictwo to ważna gałąź gospodarcza Polski. Tym samym warto kupować polskie produkty. Nie tylko wyroby i płody rolnicze, ale także części do maszyn rolniczych.
Jedną z takich firm jest Agroplast, który nieprzerwanie od prawie 40 lat dostarcza rolnikom wysokojakościowe części do maszyn rolniczych oraz rozwiązania technologiczne, które poprawiają wydajność prac polowych. Za jakością części do maszyn rolniczych produkowanych przez tę firmę, przemawiają certyfikaty które zdobyła za swoje produkty.
Dobierając odpowiednio części do maszyn rolniczych należy również kierować się kompatybilnością części do urządzeń, które są w aktualnym posiadaniu. Jednakże prócz tego, należy zwracać uwagę również na jakość ich wykonania. Czasami pozorna oszczędność może tylko doprowadzić do późniejszego wzrostu kosztów serwisowania maszyny. Kupując np. tanie węże do opryskiwaczy może się okazać, że po niedługim czasie ich eksploatacji będą wymagały ponownej wymiany, lub poprzez nagłe rozszczelnienie doprowadzą do uszkodzenia części plonów.
Dlatego warto wybierać produkty, które jakościowo zapewnią nie tylko wydajną pracę, ale również pozwolą na bezproblemową eksploatację.