Agregaty prądotwórcze – jakie wybrać?

Dość wielu z nas wie dokładnie o tym, że agregaty prądotwórcze to maszyny, które mogą być i lekkie i wyjątkowo masywne.

Jednym słowem są to generatory spalinowe składające się ze zbiornika na paliwo, którym jest najczęściej benzyna, bo w mniejszych modelach nie montuje się silników diesla, tylko te małe silniki benzynowe zaliczane do ekonomicznych i stosowane także w prowadzanych kosiarkach do trawy i w tych spalinowych ubijarkach do gruntu. Silniki takowe są rzecz jasna produkowanymi na skalę masową i dzięki nim agregaty prądotwórcze zaliczane do modeli popularnych mają niską cenę. wiele znaczy też i to, że tego typu silnik napędza prądnicę i to właśnie dzięki niej można zasilić sprzęty takie jak wiertarki lub szlifierki kątowe, czyli narzędzia dość powszechnie używane na budowach w miastach i w rejonach wiejskich. Takie agregaty to też wielu producentów i modele zróżnicowane w sensie cenowym i jakościowym. Zazwyczaj jest tak, że to te tańsze są powszechnie uznawanymi za te mniej trwałe. One się szybciej zużywają i jeśli się chce naprawić takowy, to po tych dwóch latach od momentu zakończenia produkcji raczej nie trafi się na części zamienne do takowego.

 

Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać?

Spore agregaty

Pewna część agregatów prądotwórczych to te, które montuje się na podwoziu przyczepy i tego typu maszyny ważą nawet ponad tonę. Kosztują też i tyle co typowy samochód kompaktowy jako opcja nowa i używa się takowych na większych budowach poza miastem, czyli tam gdzie nie doprowadzi się szybko linii energetycznej i tam gdzie chwilowo jest spore zapotrzebowanie na energię elektryczną. Takie spore agregaty to też modele które produkuje się czasami przez ponad dekadę, a części markowe do takowych da się też nabyć jakąś dekadę po zakończeniu produkcji konkretnego modelu. Właśnie tak jest ze względu na to, że droga maszyna nie może być zakupem nie trafionym, czyli nie może być tak, że jeśli to sprzęt markowy, to po pięciu latach od momentu wyprodukowania nie da się takowej naprawić na podzespołach markowych. Taka opcja odpada w przypadku cenionego producenta, bo ludzie wybierają takowego ze względu na to, że maszynę będzie można potem eksploatować przez przynajmniej jakieś kilkanaście lat.

Produkcja

Agregaty prądotwórcze wytwarza się dość szybko, czyli silniki kompletne i działające trafiają do fabryki na paletach, a w samych fabrykach wytwarza się ramy agregatów, zbiorniki na paliwo i inne drobne podzespoły. Sama prądnica też jest opcją wykonywaną przez podwykonawcę i właśnie dlatego gotowe urządzenia szybko trafiają do sporych marketów budowlanych.