Baterie eve znajdują zastosowanie w nowoczesnym sprzęcie, zasilają urządzenia pomiarowe, systemy alarmowe są szeroko stosowane w górnictwie, sprzęcie medycznym i wojskowym. Stosuje się je tam gdzie wymagana jest największa niezawodność.
Zasada działania baterii opera się o reakcje chemiczne które powodują gromadzenie się elektronów na anodzie. Elektrony chcą się przestawić, aby pozbyć się tej różnicy. Ale robią to w określony sposób. Elektrony odpychają się i próbują udać się w miejsce z mniejszą liczbą elektronów. Elektrolit powstrzymuje elektrony przed przejściem od anody do katody. Gdy obwód jest zamknięty (drut łączy katodę i anodę) elektrony będą mogły dostać się do katody. Jest to jeden ze sposobów opisania, w jaki sposób potencjał elektryczny powoduje przepływ elektronów przez obwód. Wynalezienie baterii, jaką znamy obecnie, przypisuje się włoskiemu naukowcowi Alessandro Volcie, który stworzył pierwszą baterię.. W 1780 r. Galvani wykazał, że nogi żab wiszących na żelaznych lub mosiężnych hakach drgnęły po dotknięciu sondą innego rodzaju metalu. Uważał, że jest to spowodowane elektrycznością. Volta eksperymentował z warstwami srebra i cynku przeplatanymi warstwami tkaniny lub papieru nasączonymi słoną wodą i stwierdził, że prąd elektryczny faktycznie płynął przez drut przyłożony do obu końców stosu.
Volta stwierdził również, że dzięki stosowaniu różnych metali w stosie można zwiększyć napięcie. Obecnie znajdziemy baterie jednorazowe, lub też takie które możemy doładowywać, oczywiście ilość cykli jest ograniczona, jednak nowoczesne baterie mogą być ładowane wielokrotnie. W wielu gałęziach przemysłu stosowane są baterie zapasowe, które zasilają sprzęt w czasie gdy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej. Będzie to niezbędne w szpitalach, gdzie aparatura, która pomaga pacjentowi oddychać potrzebuje zasilania. W takich przypadkach wykorzystywane są baterie eve, cechują się bardzo wysoką niezawodności, oraz długością pracy, pozwalającą na zasilanie urządzenia przez wiele godzin.