Kamery IP są to urządzenia, które łączą w sobie funkcje kamery i komputera. Rejestrują one i przesyłają obrazy bezpośrednio i na żywo przez sieć IP. Dzięki temu uprawnieni użytkownicy mogą prowadzić obserwację z oddalenia, albo na miejscu. Możliwe jest również odtwarzanie nagrania z kamery na dowolnym sprzęcie, który jest podłączony do sieci. Kamery IP posiadają czujniki ruchu, system rejestracji dźwięku, tryb umożliwiający pracę w nocy, a także system rejestracji obrazu, przetwornik, matrycę, a nawet zoom.
Jak działają kamery IP?
Urządzenia te działają jedynie wtedy, kiedy są podłączone do sieci komputerowej w domu. Pozwala to na zarządzanie zdalne i konfigurowanie kamery, a także na rejestrowanie obrazu na bieżąco. Operacje, które wykonuje się za pomocą kamer, wspomagane są specjalnym oprogramowaniem, albo aplikacją mobilną. Podłączenie do sieci może być bezprzewodowe, albo przewodowe. Kamery IP bezprzewodowe świetnie sprawdzą się w przypadku kamer zewnętrznych.
Na co zwrócić uwagę przed montażem kamer IP?
Zanim zamontuje się taką kamerę należy zastanowić się nad miejscem jej montażu. Powinna znajdować się w takim miejscu, aby swym zasięgiem obejmowała najważniejsze miejsca na osiedlu czy też na podwórku. Kamery powinny być zarejestrowane tak, aby obrazy z każdej kamery łączyły się w jedną całość. Dzięki temu można obserwować cały teren. Urządzenia te powinno się montować w takich miejscach, aby nie były za bardzo nasłonecznione, albo zaciemnione, ponieważ wpływa to na jakość obrazu.
Dla kogo przeznaczone są kamery IP?
Kamery IP coraz chętniej montuje się w pomieszczeniach, takich jak biura, sklepy, autobusy, restauracje i w innych miejscach użyteczności publicznej. Kamery IP coraz częściej montowane są w domach, w pokojach dziecięcych lub tam gdzie przebywają osoby starsze lub chore. Dzięki temu, że obraz przekazywany jest na żywo, można błyskawicznie zareagować w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Kamera zamontowana w domu pozwala kontrolować sytuację podczas wyjazdów służbowych lub na urlopie.
Rodzaje kamer IP
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kamer IP. Jednym z nich są bardzo estetyczne kamery kopułowe, montowane przeważnie w pomieszczeniach. Ich zaletą jest to, że ciężko zorientować się, w którą stronę zwrócony jest obiektyw. Kamery obrotowe natomiast mają duże pole pokrycia, a trasę obrotu kamery można zaprogramować tak jak się potrzebuje, a można też sterować nią ręcznie. Innym rodzajem kamer IP są kamery kompaktowe, które mają wymienną optykę i stosować je można zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. Mogą być także kamery z promiennikiem IR, które posiadają system podczerwieni, dzięki któremu doskonale radzą sobie w największych ciemnościach. Kamera IP może być typowo wewnętrzna, mało widoczna i zewnętrzna, z certyfikatem szczelności i odporna na warunki atmosferyczne. innym rodzajem kamer IP są kamery przewodowe IP Poe, gdzie transmisja danych i podłączenie do zasilania odbywa się przy pomocy jednego kabla. Są także kamery bezprzewodowe IP Wifi, w wersjach na zewnątrz i wewnątrz.