Ogrodzenia tymczasowe niezbędnym elementem terenu budowy

Każdy proces budowy rozpoczyna się od licznych konsultacji, ustaleń, weryfikacji oczekiwań, pomiarów i planowanie. Gdy jednak przejdziemy już do działania, pierwszą niezbędną do wykonania czynnością będzie przygotowanie terenu budowy. Oznacza to nie tylko wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie i wykonanie niwelacji terenu, ale także zagospodarowanie terenu budowy oraz wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej niezbędnej w trakcie prac budowlanych, a kwestie te są regulowane prawnie. Teren budowy musi być ponadto odpowiednio oznakowany i zabezpieczony przed wstępem osób nieupoważnionych. Na tym etapie nieocenioną pomocą będą takie obiekty jak ogrodzenia tymczasowe czy kontenery.

Ogrodzenia tymczasowe – charakterystyka

Największą zaletą ogrodzeń tymczasowych jest ich lekka konstrukcja z zachowaniem solidności wykonania oraz łatwość montażu. Doskonale nadają się one do odgrodzenia terenu budowy, ale nie tylko. Będą one bowiem niezastąpione przy wyznaczaniu odrębnych części funkcjonalnych czy tras poruszania się pracowników i pojazdów. Dzięki ich dużej mobilności, w każdej chwili można z łatwością zmienić ich układ i przenieść w inne miejsce. Trwały materiał wysokiej jakości gwarantuje również odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, więc ogrodzenia nie ulegają korozji. To z kolei nie tylko przedłuża żywotność produktu, ale też pomaga zachować przez długi czas jego estetyczny wygląd.

Ogrodzenia tymczasowe występują w dwóch postaciach: ażurowej oraz pełnej. Ogrodzenia ażurowe to w najprostszym ujęciu ogrodzenia z siatką z drutu, zazwyczaj o grubości ok. 3 mm. Ogrodzenia pełne natomiast, jak sama nazwa sugeruje, składają się z metalowej wysłony zamontowanej na rurach. Z tego względu będą one ograniczać wstęp na teren budowy nie tylko w sensie fizycznym, ale też pomogą ukryć obszar przed wzrokiem osób z zewnątrz.

easyfence.pl

Co więcej, warto rozważyć montaż bram i furtek, które dodatkowo zwiększą bezpieczeństwo i pozwolą na przyznanie dostępu do konkretnych części jedynie określonym osobom. Mowa tu nie tylko o wstępnie na sam teren budowy. Niekiedy takie ograniczenia mogą być konieczne także wewnątrz danego obszaru. Wówczas dobrym rozwiązaniem będą przykładowo furtki ażurowe.

Inne typy obiektów przydatnych na terenie budowy

Kierownik budowy powinien przede wszystkim zadbać o prawidłowo rozmieszczone składowiska materiałów, maszyn i urządzeń. Niemniej jednak, na terenie budowy powinny do tego znaleźć się m.in. obiekty sanitarne dla pracowników. Czasami przydatne będzie również pomieszczenie o charakterze biurowym. W tym celu idealnie sprawdzają się różnego rodzaju kontenery i pawilony, które są nowoczesnymi i estetycznymi konstrukcjami wykonanymi z trwałej i lekkiej płyty warstwowej. Zbudowane są one na bazie stalowej zabezpieczonej przed korozją. Zależnie od indywidualnych potrzeb, dostępne są w różnych rozmiarach, mogą też posiadać instalacje sanitarne lub dodatkowe ogrzewanie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą easyfence.pl oferującą sprzedaż i wynajem ogrodzeń tymczasowych.