Pacjenci często zgłaszają się do leczenia skórnych zmian naczyniowych zarówno ze względów medycznych, jak i kosmetycznych.
Postępy w stosowaniu laserów i źródeł światła umożliwiają lekarzom skuteczne leczenie zmian naczyniowych, których wcześniej nie można było leczyć, lub metody nieinwazyjne zamykania naczynek nie były dostępne. Obecnie możemy skorzystać z bezpiecznych i skutecznych zabiegów laserowego usuwania naczynek w gabinetach medycyny estetycznej.
Jak działa laser podczas zamykania naczynek
Zmiany naczyniowe, pajączki i popękane naczynka są często powodem dużego niepokoju pacjentów. Zabiegi z użyciem lasera do zamykania naczynek są poszukiwane z różnych powodów, takich jak kosmetyka, ból, krwawienie lub oszpecenie pewnych obszarów ciała, jak kończyny i twarz. Określenie odpowiedniej długości fali, czasu trwania impulsu i płynności umożliwia lekarzom selektywne ukierunkowanie na hemoglobinę w naczyniach krwionośnych bez uszkadzania otaczającej tkanki. W rezultacie skutki uboczne, takie jak dyspigmentacja i bliznowacenie, są minimalne.
Ostatecznym celem laserowego zamykania naczynek jest wywołanie uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego poprzez zniszczenie hemoglobiny przy jednoczesnym zminimalizowaniu uszkodzenia sąsiednich struktur. W przypadku stosowania krótkich czasów trwania impulsów dochodzi do uszkodzeń fotomechanicznych. Powoduje to kawitację wewnątrznaczyniową, pęknięcie ściany naczynia i krwotok. Przy dłuższych impulsach dochodzi do uszkodzeń fototermicznych. Powoduje to powolne nagrzewanie naczynia, koagulację wewnątrznaczyniową i skurcz kolagenu. Obserwuje się natychmiastowe blednięcie lub delikatne ciemnienie naczynia, które stopniowo zanika.
Z pewnością zamykanie naczynek z użyciem lasera to odpowiedni zabieg dla osób, które mają problem ze zmianami naczyniowymi na nogach, tak zwane pajączki, zmianami naczyniowymi na twarzy, z niewielkimi żylakami, z naczyniakami płaskim lub rubinowym, ze zmianami skórnymi takimi jak brodawki, zmiany łojotokowe, guzy włókniste. Laserowe usuwanie naczynek to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, nie pozostawia blizn i nie jest bolesny.