Łańcuchy wózków widłowych umożliwiają podnoszenie ładunku, są więc nieustannie narażone na przeciążenia i rozciąganie. Tylko odpowiedni wybór łańcucha i jego konserwacja mogą zapewnić bezpieczeństwo pracy i niezawodność sprzętu. Dlaczego tak często się o tym zapomina?
Konserwacja – klucz do redukcji kosztów
Niedbalstwo, a czasem brak perspektywicznego myślenia, sprawia, że często zapomina się o łańcuchu podczas rutynowego przeglądu wózka widłowego. A przecież to on warunkuje podnoszenie karetki z widłami i tym samym znajdującego się na nim towaru. Jego uszkodzenie czy nadmierne zużycie mogą doprowadzić do unieruchomienia sprzętu i jego operatora. Nie trzeba mówić, jakie koszty pracodawcy mogą się z tym wiązać. Na szczęście istnieją dwa proste sposoby na uniknięcia przestoju.
Konserwacja łańcucha do wózków widłowych
Konserwacja łańcucha wydłuża jego żywotność i pozwala na rzadszą wymianę tego podzespołu. Konserwacja w najprostszej definicji oznacza regularne smarowanie w stopniu zapobiegającym korozji. Nasmarowany łańcuch utrzymuje sworznie i płytki na miejscu. Aby zapobiec awarii potrzebna jest też profilaktyczna kontrola zużycia rolek masztu i napięcia łańcucha. Odkształcenie rolek będzie skutkowało nieprawidłową pracą łańcucha i jego szybszym zużyciem poprzez powstające naprężenia.
Czym smarować łańcuch do wózka widłowego?
Łańcuchy do wózków widłowych smaruje się płynnym środkiem smarnym w sprayu. Taki środek rozpyla się wewnątrz ogniw starannie smarując każde z nich. Podczas konserwacji może zaistnieć potrzeba wyczyszczenia łańcucha z zanieczyszczeń. Dokonuje się tego za pomocą środków ropopochodnych.
Jaka jest żywotność łańcucha do wózków widłowych?
Zużycie łańcucha, stopień jego wydłużenia, należy mierzyć regularnie specjalnym miernikiem. W wózkach, które pracują zgodnie ze standardami bezpieczeństwa, łańcuch zazwyczaj starcza na 3-5 lat. Zazwyczaj nie ma tutaj znaczenia typ łańcucha, gdyż jest on dostosowywany do konkretnego modelu wózka jezdniowego i eksploatowany zgodnie ze swoimi specyfikacjami. Oznacza to, że wózek z mocniejszym osprzętem przeznaczony jest do cięższych prac. Zasada ta podyktowana jest ekonomią i zwykle sprawdza się w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach.
Jak wybrać typ łańcucha do wózków widłowych?
Określenie typu łańcucha do wózka jezdniowego jest możliwe za pomocą jednego z dwóch sposobów:
- zajrzenie do dokumentacji techniczno-ruchowej, zwanej DTR
- określenie układu płytek, odległości sworzni, średnicy otworu, grubości i szerokości płytki, szerokości łańcucha i jego długości.
Jak widać, pierwszy ze sposobów jest znacznie szybszy. Warto więc mieć DTR pod ręką i w razie potrzeby do niej sięgać.
Typy łańcucha do wózków widłowych
Najczęściej spotykanym typem łańcucha podnoszącego karetkę z widłami są łańcuchy płytkowe, znane też jako łańcuchy Fleyery. Spotyka się je w kilku wersjach, a najpopularniejsze to LL, AL i LH. Wszystkie one są dostępne na stronie https://sklep.komerc.pl/kategoria-produktu/lancuchy/fleyery/. Jeśli będziesz miał problem z doborem odpowiedniej aplikacji – z przyjemnością pomożemy.